Mitä pitää kirjoittaa lääkistä varten?
Olen nyt lukion tokalla, enkä todellakaan tiedä mitä lähden opiskelemaan seuraavaksi. Ehkä haen lääkikseen (joo, tiedän kyllä että en pääse vielä vuosiin sisään, mutta arvon vielä kirjoitusten kanssa. Olisiko paikalle sattunut joku suht vasta lääkikseen päässyt, tarvitsisin vähän apua. Eli kirjoitan ainakin biologian ja kemian, mutta onko fysiikka välttämätön? Voinko alkaa lukemaan sitä vasta kirjoitusten jälkeen niin, että ehdin kerrata kaikki asiat pääsykokeisiin? Kuulostaako hullulta?
Kommentit (22)
Anteeksi viestin epäselvyys, olen kyllä lukenut mistä pisteet tulee mutta tarkoitin sitä että voisiko käytännössä toimia tuo "taktiikka" josta kirjoitin. Ap
Fysiikkaa ei siis tietääkseni vaadita muuten kuin että pääsykokeissa kysytään kaikista noista kolmesta.
[quote author="Vierailija" time="18.03.2015 klo 23:53"]Pitkä matikka?
[/quote]
Kirjoitan kyllä pitkän matikan ja englannin, mutta pointtina tässä on se että riittääkö fysiikan kertaaminen ennen pääsykokeita, ilman että kirjoittaa sen :)
Ja siksi kyselen vauvapalstalla kun meinaa iskeä paniikki, pitäisi pikkuhiljaa tietää jo syksyn aineet ja yritän keksiä järkevää kirjoitusjärjestystä..
Tiedän muutaman jotka hakevat lääkikseen, mutta eivät kirjoita fysiikkaa. Käy kuitenkin kaikki kurssit! Meidän koulussa kemiaa ja etenkin bilsaa kirjoitetaan jo syksyllä, mutta opolta voisi kysyä järkevää kirjoitusjärjestystä sen mukaan, miten ehdit käydä kurssit. Mulla on/oli nyt keväällä fyssa, pitkä matikka ja kemia (ja äikkä) ja aika rankka paketti on, jos pilaa aikataulutuksen niin kuin minä tein... :D Että jos tulee useempi "haastava" aine samalle kertaa niin lue tasapuolisesti kaikkia
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 10:59"]Pisteitä lääkikseen saa seuraavista: äidinkieli, matematiikka tai muu reaali esim terveystieto, englanti ja fysiikasta, kemiasta, bilsasta se minkä kirjoittaa parhaiten. Eli ei ole pakko kaikkia kolmea kirjoittaa! Voit myös kirjoittaa seuraavasti: äidinkieli, englanti, matematiikka, biologia reaalina ja ylimääräisenä vaikka kemia jos et halua fysiikkaa kirjoittaa. Kannattaa kuitenkin osallistua lääkiksen valmennuskurssille jossa kerrataan bi, ke ja fy käymällä läpi edellisiä pääsykokeita ! Toivottavasti autoin :)
[/quote]
Juuri nuo aion kirjoittaa ja tiedän että fysiikkaa ei vaadita kirjoitettavaksi. Tarvisin nimenomaan mahd. kokemuksiin pohjautuvia vinkke vinkkejä siitä että ehtiikö kevään kirjoitusten jälkeen kerrata fysiikan lukion oppimäärää ennen pääsykoetta...
Pääsykokeissa pärjätäkseen tulee kirjoittaa fysiikka, kemia ja biologia. Ei fysikkaa kahden kuukauden aikana ehdi sisäistää.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 17:01"]Pääsykokeissa pärjätäkseen tulee kirjoittaa fysiikka, kemia ja biologia. Ei fysikkaa kahden kuukauden aikana ehdi sisäistää.
[/quote]
Ei siis riitä että käyn normaalisti kurssit ja myös kertauskurssin? Eikö 2kk riitä kertaamiseen? Pitää varmaan haudata lääkissuunnitelmat jo tässä vaiheessa.
Ei ole pakko fysiikkaa kirjoittaa,mutta et kyllä millään ehdi sisäistää 7 tärkeintä fysiikan kurssia parissa kuukaudessa.Eli kannattaa kyllä mennä niille fysiikan kursseille siellä lukiossa,ilmaista ja korkeatasoista opetusta.
Haluaako kukaan enää mihinkään muualle kuin lääkikseen?
Jos sä oot pärjänny kursseilla erinomaisesti ja oot hyvä etenkin laskemisessa, saatat keretä. Se vaan vaatii yleensä 8-10h lukemista päivässä (minkä muut hakijat on alottaneet jo syksyllä) sekä yleensä valmennuskurssin, eikä siltikään ole mitään takeita, pääsetkö edes lähelle sisäänpääsyä. Puhun nyt kokemuksesta koska oon kaks kertaa käyny saman rumban läpi ja ystäväpiirissä on ollut paljon hakijoita. 2-3 hakukertaa on ainakin meidän kurssilaisilla ollut sellanen keskiverto määrä, mut löytyy niitä onnistuneita abejakin.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 17:38"]Jos sä oot pärjänny kursseilla erinomaisesti ja oot hyvä etenkin laskemisessa, saatat keretä. Se vaan vaatii yleensä 8-10h lukemista päivässä (minkä muut hakijat on alottaneet jo syksyllä) sekä yleensä valmennuskurssin, eikä siltikään ole mitään takeita, pääsetkö edes lähelle sisäänpääsyä. Puhun nyt kokemuksesta koska oon kaks kertaa käyny saman rumban läpi ja ystäväpiirissä on ollut paljon hakijoita. 2-3 hakukertaa on ainakin meidän kurssilaisilla ollut sellanen keskiverto määrä, mut löytyy niitä onnistuneita abejakin.
[/quote]
Kiitti tästä! Ehkä oon kuvitellut lääkikseen hakemisen helpommaksi kuin se todellisuudessa onkaan. Pitkä matikka ja fysiikka mulla on ysin tasoa, biologia ja kemia kymppiä. Ehkä kokeilen hakea ja jos oikeasti jään tosi kauas sisäänpääsystä niin en hae enää toista kertaa vaan tyydyn johonkin "vähempään", kuten sairaanhoitajan tai opettajan ammattiin. Vaikka mikään ei kiinnosta yhtä paljon kuin lääkis, mutta ei voi mitään.
En osaa kuvitella lukevani syksystä asti kevääseen päivittäin 10h pääsykokeisiin.. Ainakin osan viikosta luultavasti olisin töissä.
Kyllä sinne pääsee jos tosissaan tahtoo, mutta tosiaan hakemisurakka on raskas. Aina löytyy erilaisia hakijoita, toiset on luonnonlahjakkuuksia ja toisille kaikki tuntuu olevan helpompaa. Mutta jos puhutaan sellaisista perus tallaajista joita me suurin osa ollaan, hakeminen vie paljon aikaa. Täytyy kuitenkin muistaa että koulu on raskas myös, opiskeltavaa kertyy helposti se 8-10h päivässä täälläkin (sisältäen koulupäivän). En kuitenkaan alaani vaihtaisi, en keksi mitään näin mielenkiintoista kuin mitä nyt saan opiskella :)
Joo sori kun niin epäselvästi ilmaisen itseäni, aijon toki käydä kaikki fysiikan kurssit lukiossa ja myös kertauskurssin. Keväällä haluaisin keskittyä 100% matikkaan (ja äikkään) joten fysiikka veisi lukuaikaa noilta..
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 08:57"]Haluaako kukaan enää mihinkään muualle kuin lääkikseen?
[/quote]
Jaa-a, voi olla että monet kokee lääkiksen johtavan varmaan työllistymiseen.. Nykyään on aika huono työllisyystilannne esim. aineopettajilla. Vaikka tuo ei toki riitä, sisäänpääsy vaatii myös valtavasti työtä ja halua.
No periaatteessa kannattaa sitten kyllä koittaa kirjoittaa matikka ja fysiikka eri kertoina jos aikoo kirjoittaa.Itse jätin fysiikan kirjoittamatta(luin 6kurssia) koska halusin panostaa pitkään matikkaan (L tuli).Kirjoitin muutenkin 7 ainetta hyvin tuloksin joten ne sai riittää.Koin fysiikan myös aika vaativana silloin.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 10:40"]No periaatteessa kannattaa sitten kyllä koittaa kirjoittaa matikka ja fysiikka eri kertoina jos aikoo kirjoittaa.Itse jätin fysiikan kirjoittamatta(luin 6kurssia) koska halusin panostaa pitkään matikkaan (L tuli).Kirjoitin muutenkin 7 ainetta hyvin tuloksin joten ne sai riittää.Koin fysiikan myös aika vaativana silloin.
[/quote]
Ei ole mahdollista, kumpikin menisi keväälle koska abivuonna on vielä kursseja molemmista.. :/
Lue yliopiston hakuoppaasta mistä annetaan pisteitä.