Valehtelin työkaverille
Viime viikolla työkaverini kysyi, olenko kertonut toiselle työkaverilleni häneen liittyvän asian (vuorotteluvapaalle lähdön). Tämä keskustelu tämän kolmannen osapuolen kanssa meni niin, että yhdessä juttelimme vuorotteluvapaista ja kolmas osapuoli mainitsi että tämä X:hän on vapaan aloittamassa. Myötäilin ja sanoin jotenkin että juu toukokuussahan se jää pois.
Tämä vapaan aloittava työkaveri siis viime viikolla tuli raivoissaan kysymään että olenko juorunnut hänen asioistaan vai mitä kautta tieto on mennyt tälle kolmannelle osapuolelle. Paniikissa kielsin tietäväni asiasta mitään, ja nyt omatunto kolkuttaa. Toisaalta en paljastanut mitään salaisuutta kolmannelle osapuolelle enkä jaksaisi alkaa riidellä tämän työkaverini kanssa.
Mitä luulette, unohtaisiko hän tämän asian vai pitäisikö minun yrittää selittää tilanne hänelle vaikka alunperin valehtelinkin hänelle päin naamaa?
Kommentit (9)
Jaa-a, hankala tilanne. Leimautuako juoruämmäksi vai valehtelijaksi, onnea idiootti.
No itse miettisin millainen ihminen työkaverisi on että kandeeks kertoo jos se muija onki raivohullu ja pilaa sun uran!! Toisaalta olet tainnut sen itse jo pilata
No sitä juuri itsekin mietin, olenko pilannut kaiken. En haluaisi saada huonoa mainetta töissä. :( Mitä te tekisitte?
Ap
Ei kannata yrittää selittää, asia menee vaan pahemmaksi. Työkaverillasi ei ole mitään syytä suuttua, koska kyseessä ei ollut vain häneen liittyvä asia vaan työyhteisöön liittyvä. Ei vuorotteluvapaa ole mikään yksityisasia. Jos työkaverisi tulee vielä pauhaamaan, käske hänen kasvaa aikuiseksi.
No työkaveri on tehnyt ihan itse virheen, jos ei ole erikseen pyytänyt sinua olemaan hiljaa vuorotteluvapaastaan.
Salaisuudet on salaisuuksia vain, jos niiden sanotaan olevan salaisuuksia.
Kiitos, oloni oikeasti helpottui tästä! Työpaikallamme on melko usein kuulemma tällaisia tilanteita, kun olemme hoitoalalla ja on paljon äitiyslomia ja vuorotteluvapaita jotka tietysti vaikuttavat koko työpaikkaan. Enkä ikinä kerro salaisuuksia eteenpäin jos minulle on sanottu asian olevan salaisuus. Täytyy pitää sormet ristissä että työkaveri jättää asian sikseen...
Ap
Sun kaltaset tyypit on ihan vitun rasittavia töissä, lörpötellään kaikkien asiat kaikkien kanssa. Keskittyisit omaan elämääsi daiju!
Hoitoalalla kai muutenkin ämmät juoruilee. Onneksi olen miesvaltaisella alalla.