Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Villieläin lemmikkinä?
18.03.2015 |
Onko kenellekään ollut villieläimiä lemmikkinä? jos niin mitä? millaisia olivat, kauan elivät?
Meillä oli joskus lapsena metsähiiriä lemmikkinä. Pisin taisi yli vuoden. Jonkun verran ne kesyyntyivät ja ihan mukavia pikkujyrsijöitä olivat.
kenelläkään muulla on/ollut hiiriä, myyriä, sisiliskoja, kaneja, supeja ym?
Kommentit (4)
Minulla on virtahepo, olohuoneessa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Suosittelen tutustumaan suomen eläinsuojelulakiin joka kieltää moiset ääliöisyydet.
Mua ei varsinaisesti kiinnosta mitä eläinsuojelulaki sanoo asiasta. Tieliikennelaki kieltää rikkomasta tieliikennelainsäädäntöä. ethän ikinä ole rikkonut tieliikennelakia?
Alue: Aihe vapaa
On ollut, kettu ei kesyyntynyt, mutta hanhi oli kuin koira, vahti taloa ja seurusteli ihmisten kanssa.
Se oli eri aikaa, eli rikokset ovat vanhentuneet. Kannattaa ensin tarkistaa, minkä hintaisia luonnonvaraiset eläimet ovat, jos aikoo hävittää rauhoitettuja. Laki tosiaan kieltää ottamasta luonnonvaraisia eläimiä lemmikiksi. Mutta mene sinä lukemaan lakia oravalle, joka tulee ikkunasta sisään ja alkaa taloksi.