Jatkuva nälkä ja ruuan ajattelu, vinkkejä?
Voi luoja.. Olen nyt pari kk syönyt e-pillereitä ja erästä toista lääkettä, jonka sivuvaikutuksena on lihominen. Aivan HIRVEÄ nälkä koko ajan. Olen pitänyt huolen tasaisista ruokailuista. Äsken söin iltapalaksi rahkan pähkinöillä ja porkkanoita. Ei mitään vaikutusta, aivan kun en olis mitään ottanutkaan. Vatsa huutaa tyhjyyttään. Onko jotain vinkkejä? Inhottaa ajatella ruokaa koko ajan, johtuu varmaan "nälästä".
Kommentit (8)
Syö purkkaa, juo vettä ja tee jotain mikä vie ajatukset pois ruoasta, esim lue kirjaa, lähde kävelylle, käy saunassa tai mene vaikka nukkumaan
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 20:40"]Syö rasvaa enemmän.
[/quote]
Tässä ei voi olla syy. Olen alkanut lisätä rasvaa aamiaiselle, välipalalle jne. Lähinnä erilaisten pähkinöiden muodossa..
Ap
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 20:44"]Syö purkkaa, juo vettä ja tee jotain mikä vie ajatukset pois ruoasta, esim lue kirjaa, lähde kävelylle, käy saunassa tai mene vaikka nukkumaan
[/quote] Ei auta kuule mitään, jos on kirkuva nälkä. Ap, jos syöt pillereitä niin sulla on ehkä sellanen hormoninälkä, mikä mulla on ovulaation jälkeen ja alkuraskaudessa. Silloin on niin nälkä, että kerta kaikkiaan mikään ei tunnu missään ja joku purkka tai kävely ei auta ollenkaan. Lopeta pillerit. Nimittäin hormoninälkä loppuu vasta kun hormonimäärä veressä muuttuu.
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 20:45"]
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 20:40"]Syö rasvaa enemmän. [/quote] Tässä ei voi olla syy. Olen alkanut lisätä rasvaa aamiaiselle, välipalalle jne. Lähinnä erilaisten pähkinöiden muodossa.. Ap
[/quote]
Siinä tapauksessa sulla on kolme vaihtoehtoa:
1. Annat ruoalle periksi ja syöt sen verran, ettei ole nälkä, mutta liikut hullun lailla.
2. Vaihdat ehkäisyä.
3. Jatkat ton paskan syömistä, lihot ja valitat.
Purkkaa syön, mutta IBS ärtyy siitä.
Ajattelen ruokaa koko ajan. Mietin just lenkillä ollessa tai kirjaa lukiessa, että millon saan taas syödä. Annoskoot ovat isohkoja eli en varmasti syö liian vähän. Kuitenkin jo puolen tunnin päästä ateriasta vatsa tuntuu tyhjälle ja olisi nälkä. Kaiken muun lisäksi riesana on ummetus ja pallovatsa (vaikka en söisikään purkkaa). Olo on aivan helvetin tukala.
Ap
E-pillereitä pakko syödä, koska endometrioosi :/
ap
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 20:53"]
E-pillereitä pakko syödä, koska endometrioosi :/ ap
[/quote]
No siinä tapauksessa suosittelen liikuntaa, PALJON.
Syö rasvaa enemmän.