Selittäkää mulle tää opintotukiuudistus
En ole koskaan tajunnut politiikkaa, joten selittäkääs tämä minulle, saako siis vaikka noi opintotuet toisesta saman tason tutkinnosta poistuu opiskella niin monta tutkintoa kun haluaa vaikka sossun tuilla. Vaikka näiden esimerkkien kautta:
Esim. Henkilö A on valmistunut sanotaan vaikka oikeustieteelisestä ja on oikeustieteen maisteri
A toteaa ettei pidä alastaan ja haluaakin opiskella matematiikkaa. A ilmoittautuu työttömäksi ja hakee sossusta rahaa jolla kitkuttelee kunnes valmistuu toisen kerran maisteriksi, pääaineena matematiikka.
Tai Henkilö B. Hänellä on diplomi-insinöörin tutkinto. Hän pitää alastaan ja haluaa opiskella tekniikan tohtoriksi. Voiko hän hakea sossusta rahaa opintojensa ajaksi? (Olettaen että B:llä ei ole työpaikkaa DI- ja tohtoritutkintojen välissä)
Tai henkilö C jolla on sairaanhoitajan tutkinto, mutta hän haluaakin lääkäriksi. Hän pääsee sisään lääkikseen, saako hän opiskella lääkäriksi sossun rahoilla?
Sori kun olen vähän yksinkertainen, mutta jos joku vois hieman avata ja kertoa mikä olisi An, Bn ja Cn surkea kohtalo
Ja joo, tästä oli keskustelu toisella foorumilla mutta kukaan ei auttanut :D
Kommentit (6)
Jos on kandi ja maisteri, ei voi opiskella enää mitään opintotuella, ei siis samoja tutkintoja. Tohtoriopintoihin ei tietääkseni saa opintotukea vaan apurahaa.
Amk:n normaalissa ajassa käynyt ei saa opintotukea kandiopintoihin, mutta saa opintotukea kaksi vuotta maisteriopintoihin.
No mielummin tietysti kävisi opintojen ohella töissä kuin elelisi sossun rahoilla.
No entä, jos haluaa suorittaa alemman tutkinnon? Esim. AMK:n jälkeen amis?
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 22:34"]
No entä, jos haluaa suorittaa alemman tutkinnon? Esim. AMK:n jälkeen amis?
[/quote]
Ammattikouluun saa tukea, mutta ei tietenkään kandista amk:hon, koska kandi ja amk ovat toisiinsa rinnastettavia.
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 22:36"]
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 22:34"]
No entä, jos haluaa suorittaa alemman tutkinnon? Esim. AMK:n jälkeen amis?
[/quote]
Ammattikouluun saa tukea, mutta ei tietenkään kandista amk:hon, koska kandi ja amk ovat toisiinsa rinnastettavia.
[/quote]
Eli jos olet kandi+maisteri, et voi koskaan enää saada tukea muuhun kuin ammattikouluopintoihin. Ja tätäkin varmaan tullaan rajoittamaan vielä...
Up, muakin kiinnostaa!