Lapsi ei saa nukuttua kun seinän takaa kuuluu panoäänet
naapurista. Sänky hakkaa seinää vasten ja rytmin vaihtelun erottaa elvästi. Välillä kuuluu voihkintaa. Eikä tämä ole mikään kovin paperiseinäinen talo edes!! Lapsi kysyy että mikä se tuolta kuuluu, ollaan sanottu että naapurin pesukone se vaan siellä linkoaa. Välillä ääni alkaa kuulua klo yksi yölläkin ja lapsi herää. Sängyn pauke kuuluu niin kovana, että kuuluu miedän asunnon (4h+k) toiseen päähänkin. Mitä tälle voi tehdä, laittaa joku lappu ilmoitustaululle ta inaapurin postiluukkuun, että pankaa hiljempaa?
Kommentit (29)
1) Kerro lapselle totuus mitä siellä tapahtuu
2) Käy pyytään naapureita lopettaan
Käytte sanomassa kesken panemisen että voitteko vähän hiljentää kun lapsi koittaa nukkua. Normaalit aikuiset ei pysty keskittymään seksiin kyllä jos tajuavat (ja ajattelevat) että tuolla seinän puolella on joku lapsi joka kuulee kaiken. Tai en mä ainakaan pystyisi.
Jos ei auta niin vaihtakaa huonejärjestystä niin että vanhempien makkari on siinä naapurien seinää vasten. Voitte sitten aina aloittaa saman mekkalan kun naapuritkin :D
Naapurin pesukone se siellä voihkii? Nyt oikeesti. Mitä sanotte, kun kuuluu "Uuh, Pera, pane mua kovempaa?" Älypesukone se siellä vaan vaatii lisää pesuainetta?
No ilmoitustaululle lappu, jossa ko. asunnon numero ja asia. Luulisi että vähän älyäisivät sen jälkeen ääniä hiljentää. Niin ja ainakaan hiljaisuusaikana ei tuollaista tarvitse ollenkaan sietää.
Ai vitsit, mä en ole ennen tullut ajatelleeksikaan tuota puolta, että jos niitä ääniä kuulee lapsikin! Aika järkkyä. Me asutaan omakotitalossa, joten ei pelkoa, mutta ennen lapsia asuttiin miehen kanssa kerrostalossa ja siellä kyllä naapurin äänet kuului. Todella vaivaannuttavaa ihan jo näin aikuisena kuunnella sitä, niin miltä se mahtaakaan lapsesta tuntua. Huh. :/
Lapsien takia ei voi tuoda yövieraita. Lapset täytyisi kieltää kerrostaloissa. Pitävät kovinta meteliä, mutta heille pitää antaa päiväuni/leikki/yörauha jne.
Mä kävisin sanomassa, että täällä on lapsiakin, joten hiljaisuutta kiitos.
Ap varmaan pani oman lapsensa alulle arkipäivänä klo 16-22 välillä. Heti töiden jälkeen. Yllättävää jos seksi ajoittuu yölle.
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 23:47"]Ap varmaan pani oman lapsensa alulle arkipäivänä klo 16-22 välillä. Heti töiden jälkeen. Yllättävää jos seksi ajoittuu yölle.
[/quote]
Onko sulle yllättävää, ettei kaikki harrasta seksiä yöllä? En ole ap, mutta en työssäkäyvänä jaksaisi seksiä klo 22 jälkeen.
Meidän entinen naapuri laittoi meille joskus postikortin, jossa luki et "meitä ei kiinnosta teidän seksielämä, joitteko lopettaa ääntelyn"
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 23:59"]
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 23:47"]Ap varmaan pani oman lapsensa alulle arkipäivänä klo 16-22 välillä. Heti töiden jälkeen. Yllättävää jos seksi ajoittuu yölle. [/quote] Onko sulle yllättävää, ettei kaikki harrasta seksiä yöllä? En ole ap, mutta en työssäkäyvänä jaksaisi seksiä klo 22 jälkeen.
[/quote]
Kaikilla ei ole edes mahdollisuutta harrastaa seksiä ennen klo 22. Jonkun naapurin kakaran takia ei kannata elämää pilata.
Ei ny mitään ilmotustaululappusia! Tod.näk. nolostuvat sen verran huomautuksesta että turha sitä huomautusta kaikkien luettavaksi on laittaa. Lappu postiluukusta vaan että "Iltatoimenne, kröhöm, kuuluvat aika hyvin eikä lapsemme saa nukuttua joten olisi hyvä jos voisitte laskea volyymin tasoa. Kiitos. "
[quote author="Vierailija" time="14.02.2015 klo 00:16"]
Ei ny mitään ilmotustaululappusia! Tod.näk. nolostuvat sen verran huomautuksesta että turha sitä huomautusta kaikkien luettavaksi on laittaa. Lappu postiluukusta vaan että "Iltatoimenne, kröhöm, kuuluvat aika hyvin eikä lapsemme saa nukuttua joten olisi hyvä jos voisitte laskea volyymin tasoa. Kiitos. "
[/quote]
Suosittelisin kyllä lähestymistä vielä vähän empaattisemmin, eiväthän he välttämättä edes tiedä, että hommat kuuluvat seinän läpi. Niiden seinän vieressä kun nukkuu lapsi!
[quote author="Vierailija" time="14.02.2015 klo 00:06"]
Meidän entinen naapuri laittoi meille joskus postikortin, jossa luki et "meitä ei kiinnosta teidän seksielämä, joitteko lopettaa ääntelyn"
[/quote]
Joiko ne?
Teidän lapset on kuitenkin itkeneet ja häirinneet naapureiden elämää. Nyt kun joltain muulta kuuluu ääntä pitää heti tunkea lappuja. Nussivat vielä ennen puoltayötä, voiko tuon kohteliaampia olla.
[quote author="Vierailija" time="14.02.2015 klo 00:32"]
Teidän lapset on kuitenkin itkeneet ja häirinneet naapureiden elämää. Nyt kun joltain muulta kuuluu ääntä pitää heti tunkea lappuja. Nussivat vielä ennen puoltayötä, voiko tuon kohteliaampia olla.
[/quote]
Voiko joku aikuinen muka väittää, että noi äänet kuuluvat lapsen korville - vaikka sitten naapurinkaan lapsen? Onneksi asun OKT:ssa, eipä tartte moisia moukkia murehtia...
Kirjoita asiallinen kirje ja tiputa naapurin postiluukkuun. Pyydä että siirtävät sängyn vähän kauemmas seinästä, niin ei äänet kuulu ja lisäävät mattoja/verhoja tai muuta ääntä imevää huoneeseen. Sano, että lapsi herää kesken unien ääniin.
Olen pahoillani. Pakko painaa.