Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten ihmisen älykkyys näkyy tavallisessa kanssakäymisessä?

Vierailija
21.11.2014 |

Pohjustan vähän kysymystäni, olen siis itse poikkeuksellisen älykäs 22-vuotias nainen ja olen usein saanut yllättävissäkin tilanteissa kuulla älykkyydestäni. Siis ihmiset, jotka eivät minua tunne kunnolla, tai ole nähneet minua älyä vaativissa tilanteissa, ovat vain jostain tienneet minun olevan älykäs.
Esimerkkinä viimekesäinen matka jonka tein kaverini kanssa. Lomakohteeseen saapui myös ystäväni veli kaverinsa kanssa, ja parin päivän maisemien katselun ja baarikierrosten jälkeen kaverini sanoi molempien poikien puhuneen älykkyydestäni ollessani vessassa tyyliin "tosi mukava tuo kaverisi -, ja hemmetin älykäs." Tämä siis tuntui minusta aika oudolta, olimmehan vain tunteneet pari päivää, ja silloinkin viettäneet suurimman osan ajasta tuoppien ääressä.
Miten siis tyypistä huomaa arjessa tämän olevan fiksu?

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan hyvä kysymys tietysti. Tiedän kuitenkin monista asioista olevani fiksumpi kuin moni muu. Hämmästelin lähinnä sitä, että minut todella helposti huomataan älykkääksi seurassa kuin seurassa. Silloinkin, kun en ole mielestäni sanonut mitään fiksua, esiintynyt tältä kantilta edukseni noin muuten tai keskustellut uusien tuttavuuksien kanssa erityisen syvällisiä.

Kakkosen vastaus oli mielestäni kyllä hyvä, tuntuu vaan vähän oudolta että tuokin puoli minusta tulee näköjään esiin jopa shoppailureissuilla.

ap

Vierailija
2/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisko ollut iskuyritystä takana?:) En todellakaan ottaisi tuota läppää vakavasti. Älykäs ihminen osaa pitää turpansa kiinni kun on sen aika ja huomaa ettei vastapuoli pelas samalla kentällä! Älykäs myös tajuaa omat puutteensa eikä kompensoi vähättelemällä muita. Älykkyys ei liity koulujen käyntiin ja siinä menestymiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.11.2014 klo 14:12"]Voitko sinä olla älykäs, jos et älyä tuota?
[/quote] Tätä viestiä oli tarkoitus lainata edelliseeni, pahoittelut!
ap

Vierailija
4/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älykkäät pysähtyvät kuuntelemaan muita, ja yrittävät nähdä asioita toisten näkökulmasta.

Vierailija
5/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.11.2014 klo 14:32"]

Olisko ollut iskuyritystä takana?:) En todellakaan ottaisi tuota läppää vakavasti. Älykäs ihminen osaa pitää turpansa kiinni kun on sen aika ja huomaa ettei vastapuoli pelas samalla kentällä! Älykäs myös tajuaa omat puutteensa eikä kompensoi vähättelemällä muita. Älykkyys ei liity koulujen käyntiin ja siinä menestymiseen.

[/quote]

Oletko kateellinen ja kouluja käymätön?

Voin omasta kokemuksesta sanoa, että yliopistoon meneminen 25-vuotiaana ja sieltä valmistuminen saivat ajatteluni ihan uudelle tasolle, eli kyllä vain se opiskelu laajentaa ajattelua, näkemystä ja sitä viisastuu imemällä itseensä vielä viisaampien teoriota ja ajatuksia. Voi olla älykäs syntyessään, mutta keskiverto älykäs, jolla on korkeakoulutus pärjää vaikka haastavassa keskustelussa paremmin kuin syntymänokkela, joka ei tiedä muusta kuin siitä mitä on sieltä täältä opiskellut ja havainnut. 

 

 

Vierailija
6/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älykkyys on suhteellista ja sitä on montaa eri sorttia. Lisäksi se manifestoituu eri tavalla riippuen ihmisestä. Matemaattinen älykkö voi olla huono sosiaalisilta taidoiltaan, mutta tämä ei ole mikään ehdottomuus. Itse olen korkean tunneälyn omaava vaikka olenkin matemaattisesti keskiarvoa lahjakkaampi. Toisaalta kirjalliset taitoni eivät ole kovinkaan kummoiset.

Voi olla, että nämä miehet kiinnittivät huomiota ajattelutapaasi, tietämykseesi, tai käyttämiisi lauseenrakenteihin. Et maininnut missä mielessä olet älykäs, joten on hankala antaa konkreettisempaa vastausta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.11.2014 klo 14:31"]

Ihan hyvä kysymys tietysti. Tiedän kuitenkin monista asioista olevani fiksumpi kuin moni muu. Hämmästelin lähinnä sitä, että minut todella helposti huomataan älykkääksi seurassa kuin seurassa. Silloinkin, kun en ole mielestäni sanonut mitään fiksua, esiintynyt tältä kantilta edukseni noin muuten tai keskustellut uusien tuttavuuksien kanssa erityisen syvällisiä. Kakkosen vastaus oli mielestäni kyllä hyvä, tuntuu vaan vähän oudolta että tuokin puoli minusta tulee näköjään esiin jopa shoppailureissuilla. ap

[/quote]

Seurassa kuin seurassa?

Ap, kirjoitustesi perusteella et kyllä mitenkään huippuälykkäältä vaikuta. Voit olla jonkin verran keskimääräistä älykkäämpi. Sellainen älykkyystaso on yleensä helppoa ulkopuolistenkin tunnistaa, siitä riippumatta mikä heidän oma älykkyytensä on.

Vierailija
8/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

MInuakin on usein sanottu älykkääksi, jopa huippuälykkääksi (jollaisena en itseäni pidä). Minun tapauksessani kyse lienee siitä että olen aika hiljainen joten en mölötä kaikkea mielessä kulkevaa ulos, vaan silloin harvoin kun puhun, puhun harkittua asiaa. Muuten pääosin tarkkailen ja pohdiskelen itsekseni. Moni pitää sellaista älykkäänä, vaikka minun tapauksessani se on introverttiyttä ja ujoutta lähinnä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se riippuu myös pinnallisista tekijöistä. Mua pidetään pääsääntöisesti tyhmänä, koska olen suhtkohthoikka ja laitettu ja pelleilin suurimman osan ajasta, joten ihmiset vetävät johtopäätökset = onpa tyhmä nainen. Lopulta heille valkeneekin etten ole niin yksinkertainen kuin he luulevat. eniten olen hykerrellyt sellaisten ihmisten kanssa, jotka pitävät mua täysin tonttuna, ja osaavat itse tuskin laskea yhdestä viiteen takaperin. 

Vierailija
10/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se näkyy avarakatseisuudessa, eli siinä että ihmisillä on kyky hahmottaa laajoja asiasuhteita, eikä kuvittele että maailma on yksinkertainen paikka jossa asiat ovat vain musta-valkoisia. Älykäs ihminen tajuaa että asioita pitää katsoa moniulotteisesti, ja ottaa huomioon monet toisiinsa vaikuttavat asiat.

 

Otetaan esimerkkinä tästä vaikka politiikasta keskustelu. Monet ihmiset kuvittelevat että politiikka on helppoa, että noin vaan pitäisi ratkaista asioita (usein heidän omaksi hyväkseen), ja sitten he ovat vihaisia kun heidän mielestään päätöksiä syntyy liian hitaasti. Nämä ihmiset eivät ole fiksuja. Älykäs ihminen taas ymmärtää että politiikka on eri näkemysten, faktojen, kompromissien ja henkilösuhteiden monimutkainen verkosto jossa monet tahot vetävät eri suuntiin. Ei päätöksen tekeminen sellaisessa ympäristössä ole helppoa, ja älykäs ihminen käsittää tämän. Käänteisesti: jos et tätä ymmärrä, et voi olla kovin älykäs.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voitko sinä olla älykäs, jos et älyä tuota?

Vierailija
12/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

riippuu tietysti myös henkilöistä, ketkä ap:tä pitää älykkäänä. ovatko itse älykkäitä vai eivät, jne. ehkä pojat halusivat pillua?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kaikista ihmisistä muuten huomaa. Esim. mieheni on erittäin älykäs, mutta hän on sitä lähinnä matemaattis-teknisesti, ja sosiaalisesti hän on hyvinkin lahjaton. Luulen, että monet jotka ei tunne häntä esim. työkuvioista (joissa häntä arvostetaan huippuosaajana) pitävät häntä vähän yksinkertaisena, kun ei osaa sujuvaa jutustelua arkiasioita tai esim. politiikasta tms yleisaiheista. Häntä ei kiinnosta sellaiset asiat ollenkaan.

Vierailija
14/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joissain ihmisissä se näkyy päälle. Ilmeikkyydestä, eleistä ja silmistä näkee, miten paljon päässä tapahtuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älykkyyttä on niin montaa eri sorttia, että vaikea sanoa.

Vierailija
16/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei välttämättä yhtään mitenkään.

Itse olen aikuisiällä oppinut oma-aloitteisesti jättämään 90% ajatuksistani kertomatta, koska jos puhun avoimesti kuten ajattelen, kukaan ei jaksa kuunnella minua. Olen myös saanut kommentteja, joissa minua on haukuttu tyhmäksi tai yksinkertaiseksi, kun minulla ei ole selkeätä mielipidettä oikein mihinkään asiaan. :) Nykyään kun karsin tietoisesti puheestani kaikki rönsyt ja pidättäydyn tuomasta esille sitä, ettei ääneen sanomani mielipide ole kuin senhetkinen paras arvioni (ja perusteluja siihen, miksi ei), osakkeeni muiden silmissä ovat selvästi parantuneet.

Vierailija
17/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidän itseäni älykkäänä ja olen huomannut älyn näkyvän myös sosiaalisissa suhteissa. Älykäs huomaa ajatella asioita myös toisten kannalta, ei vain omasta näkökulmastaan. Tyhmä olisi voinut vaikka reissullanne tivata epäkorrekteja asioita uusilta tuttavuuksilta, neuvoa kaikkitietävästi, valistaa yksisilmäisesti, olettaa asioita vaikka vaatetuksen perusteella tai laittaa pojat lokeroon hiustyylin vuoksi (nenälävistys=selkeä kettutyttö ja lesbo). 

Nämä tulivat mieleen sellaisina asioina, joiden perusteella itse pidän ihmistä älykkäänä. Hyvin usein mielestäni älyyn liittyy juurikin myös sosiaalinen älykkyys ja tilannetaju, sekä tietty rauhallisuus. Usein älykkäät myös tajuavat oman käytöksensä muiden kannalta. 

Ehkäpä olet ollut reissussa muita huomioiva ja hyväntuulinen. Olen huomannut, että monet köhöm.. tyhmemmän ihmiset voivat käyttäytyä kireästi ja kärttyisästi tai huomiota herättävän vähäpuheisesti, ja sitten syyttävät niitä ilmapiirin pilaamisesta, jotka regoivat heidän luomaansa erikoiseen ilmapiiriin olemalla varpaillaan tai välttelemällä. 

Vierailija
18/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sosiaalisessa kanssakäymisessä se näkyy varmaan siten, että osaa keskustella sujuvasti monenlaisista aiheista ja löytää niihin uusia ja tuoreita näkökulmia. Älykäs ihminen pystyy puhumaan sellaisistakin asioista, joista ei ole ennestään välttämättä paljoa pohjatietoa. Käänteisesti; pelkkä nippelitiedon heittely ei tee älykästä vaikutelmaa. 

Vierailija
19/19 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.11.2014 klo 14:20"]

Joissain ihmisissä se näkyy päälle. Ilmeikkyydestä, eleistä ja silmistä näkee, miten paljon päässä tapahtuu.

[/quote]

Minä olen tehnyt painvastaisen huomion, enkä allekirjoita kuin nuo silmät! Minusta älykkäät ovat usein hyvin rauhallisen ja tyytyväisen näköisiä, tyhmät taas ilmehtivät ja käyttävät kasvonilmeitä ja elekieltä viestintänsä tukena enemmän. Tämä on siis ihan oma havaintoni. Kuitenkin hyvä huumorintaju kuuluu olennaisesti älyyn. 

Enkä tarkoita mitään dildo- ja panovitsejä, joissa ei ole mitään naurettavaa.. Mikä onkaan, että tyhmempien mielestä seksivitsit ovat kauhean hauskoja? Se on sellaista eläinten tasolle menevää alkukantaista lisääntymishuumoria.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän yhdeksän