Motivaatio hukassa laihdutukseen? Kysy täältä!
Kenellä halua tai kiinnostus pudottaa painoa? Tunnistatko ongelmakohdat elämässä mistä painonnousu voi johtua? Tehdään motivaatioryhmä tänne ja tsempataan toinen toisiamme tavoitteena terveempi Suomi pitkällä aikavälillä! Ja elämänlaatu )
Kommentit (11)
Tiedätkö mistä ahmiminen johtuu? Onko se tiettyä ruokaa vai kaikkia ruokia? Johtuuko nälästä vai halusta syödä?
En tiedä syytä. Nälkäkin on välillä, mutta yleensä syön syömisen ilosta. Mitään syytä ahmiselle ei ole. Lapsuus hyvä. Nyt terveet lapset ja rakastava mies. Ei normaaleja suurempia rahahuolia.
Onko se syöminen tullut lasten jälkeen? Entä jos kyse on liiasta ajasta kotona? Eli entä jos syöminen on yksi "harrastus" mikä maistuu vaan hyvälle? Totuus on että ihminen tottuu isompiin ruokamääriin ja jää "hiilarikoukkuun" eli hyvä että olet itse myös alkanut ajatella asiaa ja mahdollista muutosta :)
Tai mitä jos söisit perusruoat normaalisti, ja jos vielä mieli tekee niin ottaisit mukin kahvia ja kasviksia? Eli kasvikset olisivat ruoka- aikojen ulkopuoliset napostelut?
Harrastukselta tämä tuntuu. Lapset kasvoivat isommiksi ja mä aloin syömään.
Puoli vuotta olen ravannut kuntosalilla etten syö ihan koko aikaa, mutta ei se kauheasti auta.
Niin eli kun voi vähentää lasten jatkuvaa peräänkatsomista niin kotona totuttu vietetty aika on erilaista.. Mitä itse haluaisit tehdä? Tai oletko miettinyt tavoitteita mitkä sopisivat elämäntyyliisi?
Mä oon lihonnut puolessa vuodessa 10kg. Syön ahdistukseen, ja mua taas ahdistaa työpaikka, pääsykokeet, tulevaisuus kokonaisuudessaan ja jotkin ihmissuhteet. Laihduin jo 4kg, mut en jaksa enää. Oon varmaan lihonnut taas pari kiloa.
Rankan työpäivän jälkeen ahdistuneena ja väsyneenä (oon koko ajan ihan väsynyt kun stressaan niin paljon) on helpompi vaan vetää suklaasta tai sipsistä ähky, kuin alkaa keittää kasviksia ja paistaa lihaa (tykkään kyl tosta ruuasta, mut ei oo energiaa alkaa valmistaa sitä... ja ne tiskit ruuanlaiton jälkeen, vertaa suklaalevyn paperit, ne on sekunnissa roskissa)
[quote author="Vierailija" time="13.11.2014 klo 00:06"]Mä oon lihonnut puolessa vuodessa 10kg. Syön ahdistukseen, ja mua taas ahdistaa työpaikka, pääsykokeet, tulevaisuus kokonaisuudessaan ja jotkin ihmissuhteet. Laihduin jo 4kg, mut en jaksa enää. Oon varmaan lihonnut taas pari kiloa.
Rankan työpäivän jälkeen ahdistuneena ja väsyneenä (oon koko ajan ihan väsynyt kun stressaan niin paljon) on helpompi vaan vetää suklaasta tai sipsistä ähky, kuin alkaa keittää kasviksia ja paistaa lihaa (tykkään kyl tosta ruuasta, mut ei oo energiaa alkaa valmistaa sitä... ja ne tiskit ruuanlaiton jälkeen, vertaa suklaalevyn paperit, ne on sekunnissa roskissa)
[/quote]
Olisiko sulla halua painonpudotukseen?
Laihduttaminen on tosi vaikeaa, ylikiloja 20. Väitetään, että pussidieetillä vaihtuu nopeasti jopa 2-3 kiloa, mutta ei toimi meikäläisellä. Jos viikon saldo on just ja just 0,5 kg, niin ei kannusta jatkamaan.
Olisi, todellakin, mut ei oo yhtään energiaa. Ei oo energiaa laittaa ees takkia naulakkoon, vaan pudotan sen eteisen lattialle. T nro 9
Mä painoin loppukesästä 61 kg, nyt 68,3. Syön koko ajan. Ahmin vatsani täyteen monta kertaa päivässä. Kova liikuntakaan ei auta tälläiseen ahmimiseen.