Enteileekö synnytyksen alkamista, vai valmistelee vaan. Alaselkää jomottaa vähän
maha välillä vähän kovettuu, takapuoli ja haaroväli ja nivuset oli eilen ja yöllä tosi kipeät välillä. Välillä vähän vihloo mahaa.
Tietäis sitte mitä tämäki meinaa, aikooko syntyä vai ei. :D No joo, eiköhän joskus synny, mutta nyt vai viikon päästä.
Kommentit (3)
Mulla taas alkoi toka synnytys kivuttomilla suppareilla, 3h, kotona. En ois synnärillekään mennyt vielä mutta kun kellotin (selvästi tuntui alku, keskikohta yms ja sai keskittyä muttei _sattunut_) ja kesto ja väliajat olivat "sopivat" niin ystävä patisti soittelemaan synnärille. Kehottivat käymään ja tunti synnärille pihalle päästyämme syntyi lapsi. Tuo oli jo tosin 40+2 niin saattoi odottaakin jotain tapahtuvan.
Tämä se on tympeintä kun ei tiedä meinaako alkaa syntyyn nyt vai ei. :D innolla odotan, niin varmaan odotan vielä viikonkin päästä. :D
mies lähti harrastuksinsa, en viitsinyt edes mitään mainita ettei turhaan murehdi. kyllä tämä taitaa olla ihan vaan normaalia tympeää loppuajan kipuilua.
odottavan aika on pitkä. ;D
ap
Voi enteillä, tai sitten on normaalia loppu raskauden liitoskipuilua. Mulla alkoi esikoisen kanssa enteily ihan kunnon supistuksilla jotka tuli noin 1h välein...tämä alkoi 3pv ennen h-hetkeä