Mieheni päätti sitten erota...
Niin, mieheni on päättänyt, että meidän on aika erota. Samalla ennen niin ystävällisestä ihmisestä kuoriutui uusia puolia. Hän nimittäin mm. ilmoitti, että autot ja monet kodinkoneet ovat hänen nimissään, eikä minulla enää ole oikeutta käyttää niitä. Meillä ei ole avioehtoa, mutta minulle on saman tekevää kumpi mitäkin pesästä vie. Mutta loukkaahan tämä, vaikkei eroajatus tule yllätyksenä.
Kommentit (16)
Miten kodinkoneet voi olla jonkun nimissä? Älä nyt ole liian hyväntahtoinen vaan vaadi reiluutta. Naiset liian usein antaa periksi.
Perheen käytössä olevaa omaisuutta ei saa viedä yhtään mihinkään ennen ositusta. Ei ole mitään merkitystä - kun avioliitossa ollaan - kuka on mitäkin maksanut.
Ai vittu, että mua henk.koht. vituttaa miehet, jotka haluavat erota, mutta eivät tiedä asioista yhtään mitään. Eksäni oli näitä. Ilmotti yks päivä, että lähtee rakentamaan uutta elämää uuden naisen kanssa ja sitten kun hänelle selvisi, ettei tosiaan voi tuosta vain napata "uuteen elämäänsä" meidän kotiteatteria ja autoa, niin johan alkoi kiukuttelu, joka jatkuu vieläkin. Kuppi meni lopullisesti nurin, kun hänelle selvisi, että omaisuus on avio-oikeuden nojalla myös puoliksi. Hänestä tämä on täysin kohtuutonta ja itse kyllä puhuin aikoinai avioehdosta, mutta ei häntä kiinnostanut.
Aivan pihalla kaikesta....
Kukaan oman arvonsa tunteva nainen ei jää ruinaamaan koneita eikä mitään muutakaan..its the end for him
Miehelle tuntui olevan liian vaikeaa, että voisin elää itsenäisesti hänen rinnallaan. Ihana aviomies ollut , mutta jollain tapaa olen aina ollut liitosssa se kannustava "kodinhengetär" ja pikku hiljaa vitutus on kasvanut suuremmaksi. Nyt sitten tasa-arvoa pelkän nalkutuksen sijaan hamutessani mies iski eteen tämän kortin, että kenen nimissä tämä omaisuus jota käytät onkaan ja jos hän eron ottaa sinulle käy paskasti. Toisaalta saman tekevää, mutta loukkaa että tavara onkin miehelle noin tärkeää. AP
Totuus on joskus ikävä kohdattava. Nimim. miespuolinen kohtalontoveri
[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 23:20"]
Kukaan oman arvonsa tunteva nainen ei jää ruinaamaan koneita eikä mitään muutakaan..its the end for him
[/quote]
Ei tarvitse ruinata mitään, eikä kannatakaan. Tässä tapauksessa nainen olisi vain voinut todeta, että joo ota vaan kodinkoneet, mä otan sen auton. Ja "sä saat astiat, mä otan työkalut ja tietokoneen", "sä saat myös siivousvehkeet, mä otan pelikoneet". Täysin asiallisesti, ilman huutoja, hysteriaa, riitoja. Kun nainen ottaa miehen tavat ja tyylin, miehestä tulee se mitä hän naisesta luuli: heikko, ruikuttava, avuton.
Sano miehelle että lopettaa höpötyksen ja sinä alat ottamaan nyt ympäristöstä, tavaroista ja kaikesta valokuvia todistusaineistoksi. Voit myös kuvien jälkeen tehdä listaukset tavaroista. Saamanne lahjat siirrät eri läjään, eli vaikka jos mies on antanut sinulle kahvinkeittimen, niin se on sinun. Älä nöyristele vaan ajat selkeästi asiaa, ei miehen tarvitse tässä asiassa määrätä mitään.
[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 23:07"]Perheen käytössä olevaa omaisuutta ei saa viedä yhtään mihinkään ennen ositusta. Ei ole mitään merkitystä - kun avioliitossa ollaan - kuka on mitäkin maksanut.
[/quote]avaus on porvoosta
[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 23:30"]
[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 23:07"]Perheen käytössä olevaa omaisuutta ei saa viedä yhtään mihinkään ennen ositusta. Ei ole mitään merkitystä - kun avioliitossa ollaan - kuka on mitäkin maksanut. [/quote]avaus on porvoosta
[/quote]
Valitettavasti menit nyt hieman vikaan. AP
Ivana Trump sanoi aikoinaan Donaldista erotessaan : - "Remember girls, dont get mad, get everything."
Tuo fakta ei koskaan vanhene. Kaikissa erotapauksissa kannattaa vieläkin pyrkiä tähän totuuteen.
Jaa, no en tiedä, mistä ap on, mutta minä olen ihan Helsingistä ja kyllä meillä mies (joka rakentaa uutta elämää uuden rakkaansa kanssa) on viemässä kodista milloin mitäkin. Virallinen ositus ei kiinnosta niin yhtään, vaan pitkittää sitä viimeiseen asti, ei toimita papereita jne. On vienyt auton omaan käyttöönsä jne. Käyttäytyy todella sikamaisesti. Näin se vain totuus on tarua ihmeellisempää.
[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 23:36"]
Jaa, no en tiedä, mistä ap on, mutta minä olen ihan Helsingistä ja kyllä meillä mies (joka rakentaa uutta elämää uuden rakkaansa kanssa) on viemässä kodista milloin mitäkin. Virallinen ositus ei kiinnosta niin yhtään, vaan pitkittää sitä viimeiseen asti, ei toimita papereita jne. On vienyt auton omaan käyttöönsä jne. Käyttäytyy todella sikamaisesti. Näin se vain totuus on tarua ihmeellisempää.
[/quote]
Miksi alistut tilanteeseen? Itse yritän vielä jollain tavoin saada hoidettua asiat ns, nätisti. Meillä on kuitenkin pitkä yhteinen historia takana ja haluaisin pysyä ystävinä tuli mitä tuli, omaisuudesta viis. Mutta miehen käytös toisaalta yllätti, sillä luulin hänet aivan erilaiseksi. AP
Älä vain ap alistu. Vaadi itsellesi osuutesi miehen maksamista tavaroista. Sinulla on siihen oikeus, vaikka miehesi olisikin se, jonka tienaamilla rahoilla ne kaikki on ostettu.
Tuollaisia me miehet pahimmillamme olemme..ei toki kaikki kuten minä;)