Mitä kosmetiikkaa Lontoosta?
Kannattaako Lontoosta ostaa kosmetiikkaa, onko halvempaa kuin Suomessa? Esim. täällä hintavat OPIn kynsilakat, ovatko järkevämmissä hinnoissa Lontoossa? Onko jotain hyvää päivittäiskosmetiikkaa, mitä Suomesta ei saa?
Kommentit (8)
Mä ostaisin Benefitin ripsarin ainakin
KIKO-italialainen meikkimerkki. Edullinen, kysilakat hyviä.
Victorias Secretiltä ja &Other Storiesilta hyvämtuoksuisia vartalonhoitituotteita (VS mielestäni vähän teini)
KIKO-italialainen meikkimerkki. Edullinen, kysilakat hyviä.
Victorias Secretiltä ja &Other Storiesilta hyvämtuoksuisia vartalonhoitituotteita (VS mielestäni vähän teini)
Boots
sieltä löytyy vaikka mitä merkkejä ja ei ainakaan ole kallein ostopaikka!
Laura Mercier, too faced, urban decay.
joo tota Benefit -ripsaria ainakin ja Benefitillä on kyllä muitakin hyviä tuotteita. Laura Mercier ja Urban Decay päätyisivät myöskin mun ostoskoriini. Penhaligon's-tuoksuja kanssa! Onhan siellä vaikka mitä :)
Boots drugstoret on hyviä ostospaikkoja, kun ostaa niiden omia merkkejä. Ne ovat laadukkaita ja kohtuuhintaisia, esim. Boots ja No. 7 merkki. Sieltä saa myös muita merkkejä kuten Benefitiä ja Smashboxia, Cliniqueä, Philosophyä, jne..
Hintataso on mielestäni halvempi kuin Suomessa, esim. Cliniquen Lash Power -ripsari on Sokoksella 29 euroa, Bootsissa n. 22 e. Tuo vain esimerkki, nuo isot kansainväliset merkit kannattaa ostaa lentokentältä ja käyttää Reserve and Collect -palvelua, jos lentosi sopii ja menee Heathrowlle.
Jos ei etukäteen tiedä mitä haluaa tai sitä ei löydy kentältä, ja haluaa säästää, sitten maista ostaessa edullisimmat ovat tietysti nuo Bootsin omat merkit, sitten muut englantilaiset.
Joitain kansainvälisiä merkkejä ei välttämättä saa kentältä, joten Bootsista voi ostella ranskalaista halpismerkkien aatelia Bourjoista. Chanelia ja Bourjoista valmistetaan nimittäin saman firman toimesta samassa tehtaassa ja ainakin Ranskassa tiedetään että Bourjois'n luomivärit ja poskipunat olisivat samaa kamaa - edullisempia vaan Bourjois-merkillä myytynä.
Ei siellä mikään ole halvempaa, mutta kokeile merkkejä, joita et Suomesta saa. Lontoon hintataso on jopa kalliimpi kuin Suomen.