miksi minua harmittaa tiskata, jos mies istuu samalla hetkellä sohvalla?
Miksi minua harmittaa tehdä kotitöitä, jos mies istuu samalla hetkellä sohvalla? Kyse siis ajanhetkestä. Miksi minua potuttaa tiskata, vaikka tietäisin, että mies tekee jonkun muun kotityön myöhemmin illalla, mutta rentoutuu sillä hetkellä?
Miten pääsisin tästä ominaisuudestani eroon?
Maija
Kommentit (14)
Minä ajan miehen aina ulos kun teen kotitöitä. Tosin mieheni rentoutuminen on ihan jotain muuta kuin sohvalla makoillu niin ei tarvitse paljoa käskeä, kun hän on esim. veneensä kimpussa.
[quote author="Vierailija" time="12.11.2014 klo 11:50"]
Haloooooo! Eletään 2000-lukua. Kuka enää edes tiskaa käsin??!!!
[/quote]
Sinä et tiskaa = ketään ei enää tiskaa!!!
Mitä ihmettä, eikö kaikki tekään niin kuin sinä.
On kyllä äärettömän raivostuttava piirre omassakin vaimossa tuo. Silloin harvoin kun tuo sattuu jotain kotitöitä tekemään, niin heti pitäisi vetää kättä lippaan ja ilmottautua talkoisiin, tai sitten homma jää puolitiehen ("että voisit säkin vähän osallistua") ja saa koko loppupäivän kuunnella änkyröintiä mitättömistä asioista.
Mä teen sillain että kysyn mieheltä: tarttis tiskata ja imuroida, kumman otat? Pistän hei kahvia tippuun ni on sitten valmiina kun on nää tehty.
Mää ittekin toimisin helpommin kotiaskareissa jos mies tarjoo kahdesta hommasta. Molemmat tekee ja sitten ehtii rötvätä.
TAI menet sinne sohvalle hetkeksi ja katsotte sen loppuun mitä siellä tulee ja sovitte kumpi tekee kumman jutun. Ei sen kummempaa. Toimii meillä, yhdessä 15 vuotta.
Ihan sama täällä, siksi usein pyydänkin miehen huuhtelemaan. Kai se on vaan tavallaan kateus ja ajatus siitä, että tuo vaan laiskottelee kun minä teen kaiken :D vaikka tietääkin ettei se niin ole.
Luovu avarasta tupakeittiöstä ja hanki asunto jossa on erillinen keittiö eikä näkymää olohuoneeseen ja sohvalle.
Itse tein tämän rakaisun ja on toiminut. Ukkokin tiskaa nykyisin.
Kateuttahan tämä kyllä on joo.
Teen siis kotitöitä paremmalla mielellä, jos mies ei ole vaikka kotona.
ap
p.s. Yhtä aikaa tekeminen ei usein onnistu, koska mies on tarkka että saa rentoutua palkkatyönsä jälkeen. Itse taas aloitan iltatoimet aikaisin, koska menen nukkumaan ja lähden aamulla liikkeelle varhain. Iltaisin ei ole kovin paljon ylimääräistä aikaa. Ja en ehkä itsekään tykkäisi, jos minua vaadittaisiin tekemään kotitöitä tietyllä ajanhetkellä; tietty vapausaste mielestäni parempi.
Haloooooo! Eletään 2000-lukua. Kuka enää edes tiskaa käsin??!!!
No tee vaikka lista töistä jotka sinä teet ja mies tekee. Sitten huomaat miten tasa-arvoisia olette suhteuttuna esim. päivätöiden määrään. Esim. tänään sinä: tiskasit koko päivän tiskit, pesit+kuivasit valkopyykit. Mies: imuroi kämpän, siivosi lattiakaivon. = Aika tasa-arvoista. Jos se menee taas näin: sinä: imuroit, tiskaat, mies: pesee sen valkopyykin = ei kovin tasa-arvoista. En saanut selvää käytkö itse päivätöissä vai onko se vaan mies joka teillä käy päivätöissä. Jos näin, oikein hyvillä mielillä hoitaisin kaikki edellämainitut mäkättämättä ellen olisi sairas/todella väsynyt.
Miksi tiskaat? Tai miksi tiskaat ja teet kotitöitä niin, että ne ärsyttävät? Mä katson esim. ruokaa tehdessäni samalla telkkaria tai juttelen puhelimessa. Imuroidessa kuuntelen napeilla musiikkia, laulelen mukana tai juttelen puhelimessa jne. eikä ärsytä ollenkaan. Enkä oleta, että kun teen jotakin pitäisi kaikkien muidenkin perheessä olla samaan aikaan tehokkaita ja aikaansaavia. Tosin tykkään tehdä kotitöitä ja teen niitä mielelläni, lapseni olen opettanut samanlaisiksi.
Laita keittiön ovi kiinni.