Soitatko jotain instrumenttia?
Kerro miksi valitsit instrumenttisi ja suosikkikappaleesi. :) Itse tapailen kitaraa ja rallattelen lapsille jotain lastenlauluja.
Kommentit (11)
Harmi kyllä en soita. Lapsena vetelin virsiä kodin urkuharmoonilla. Olisin halunnut pianotunneille, mutten saanut sanottua sitä kenellekään, eikä kukaan älynnyt ehdottaa.
Näin aikuisena olen miettinyt juuri kitaran soittoa. Kitara on helppo pienen koon vuoksi. Ja uskoisin, että sitä oppisi jotenkin soittamaankin.
Pianoa olen soittanut kunnolla nelivuotiaasta. Se tuli valittua, koska isäni on pianisti ja olen ihan pienestä asti soittanut jotain ukko nooaa hänen kanssaan. Tämän hetken lempikappaleeni on ehkä tämä kaunis kappale Gundam Seed Kimi No Boku:
Viulun aloitin 6-vuotiaana, koska isän mielestä piti opetella toinenkin soitin. Sillä tykkään eniten soittaa tätä
Spontaneous Me -Lindsey Stirling (original song): ihanan pirteä.
Piano 7v asti. Eniten tulee soitettua beethovenin pathetiquen kaikkia kolmea osaa. Kolmas osa tosin on vielä harjoituksen alla...
Olen soittanut pianoa ja koskettimia 6-vuotiaasta asti. 11-vuotiaana halusin opetella myös sellon soittoa. Lisäksi olen itsenäisesti opetellut soittamaan bassoa ja rumpuja perusrokkibändissä riittävällä tasolla.
Lempibiisejä pianolla esim. Chopinin Nocturne op.9 no.2, tai Hiromi Ueharan Choux à la crème. Bassolla esim. Rick Derringerin Rock'n Roll Hoochie Koo tai Meshuggahin Combustion (ei kyllä ihan perusrokkia mutta olen hyvä monimutkaisissa rytmeissä). Rummuilla tai sellolla ei tule juurikaan yksin soiteltua mutta ainakin Musen Hysteria ja Tan Dunin Crouching Tiger, Hidden Dragon soundtrack ovat kivaa soitettavaa.
Soitan pianoa välttävästi. Olen niin pienestä kuin muistan halunnut oppia soittamaan pianoa ja rakastan pianomusiikkia. Kuitenkaan maalla korvessa asuessa ja vaatimattomissa oloissa siihen ei ollut minkäänlaista mahdollisuutta. Jossain kaksvitosena menin kansalaisopiston pianotunneille ja kävin vuoden. Jouduin harjoittelemaan lainapianolla ja aika ei riittänyt harjoitteluun. Sitten yli nelikymppisenä ostin oman pianon ja menin uudelleen kansalaisopistoon. Opettajan kanssa ei kemiat oikein kohdanneet, kun hän antoi minulle aivan liian vaativia läksyjä. Yritin selittää, etten aio enää konserttipianistiksi vaan ihan omaksi ilokseni soittelisin, mutta tuo mies ei sitä käsittänyt. :)
Lopetin vuoden jälkeen. Ehdin oppia säestysmerkit ja nyt soittelen omaksi ilokseni. Joululaulut jahengelliset ovat lähellä sydäntä.
Soitan pianoa ja kitaraa. Kumpaakin auttavasti :), pystyn säestämään soinnuilla lastenlauluja...
Soitan kitaraa, en ole mikään virtuoosi, mutta sellainen perusvarma säestäminen/näppäily sujuu. Suosikkibiisit vaihtelee, mutta esim Under The Bridge ja Stairway To Heaven on kivoja vetää ja sitten ihan jotkut rämpyttelybiisit esim Wonderwall.
Ostettiin piano pojalle ja minäkin innostuin harjoittelemaan, lastenlauluja, joululauluja. Kaverit opettelivat lapsena, mulla ei ollut mahdollisuutta, nyt sitten yli 40-vuotiaana opettelen ja kivaa on, omaksi iloksi