Kaikki vinkit herkkäihoiselle runsaasti hikoilevalle naiselle, kiitos!
Tämä hikoilu on kestänyt reilun puol vuotta. Se alkoi joskus viime keväänä, en kyllä ensin sitä ymmärtänyt ja sitten luulin sen johtuvan helteistä, mutta todella runsas hikoilu jatkuu edelleen, vaikkei enää ollut edes helteitä. Tämä on todella rasittavaa, kun esim. vajaan kilsan kävellessä ihan normivauhtia, ei mitenkään nopeasti, niin hikeä valuu sen jälkeen jotain vartin. Ylipainoa ei ole, siitä tämä ei voi johtua eikä johdu myöskään kilpirauhasen liikatoiminnasta. Aikaisista vaihdevuosista en tiedä voisko olla, ehkä jos niiden ainoa oire on lisääntynyt hikoilu.
Olen nyt käyttänyt hicoroll roll-onia, se ei ole lopettanut hikoilua, mutta hiki ei enää haise juurikaan. Ei kuitenkaan ole kiva, kun paita kastuu joka aamu bussipysäkille kävellessä ja ihmiset katsoo pitkään kun kuivaan hikeä kasvoilta ja niskalta/kaulalta paperiin, vaikka mulla on esim. pelkkä t-paita päällä ja aamulla kuuden aikoihin on kuitenkin suht viileetä ja "normaaleilla" ihmisillä on takki päällä.
Ihoni ei siedä esim. absolut torria, jota monet tuttuni ovat kehuneet. Olen niin kyllästynyt tähän hikoiluun, kuulisin mielelläni, jos jollain olisi vinkkejä, mitä voisi edes kokeilla, josko auttaisi.
Kommentit (13)
Miksi täältä kysyt? Apu löytyy parhaiten, kun käyt lääkärissä.
Kokeile sellaista kividödöä, saa esim. Ruohonjuuresta. Sitä voi hyvin hölvätä muuallekin kuin kainaloihin, itse laitan esim. rintojen alle.
Käsidesi kainaloon enne dödöä. Suihku joka päivä (paskat pois) ja perään kunnon rasvaus. Täällä toinen.
Mulla aiheutti lääkitys lisähikoilua. Ei alkanut heti lääkityksen alkamisesta, vaan pitemmän ajan kuluttua, joten en heti osannut edes yhdistää siihen, mutta kun fyysistä selitystä ei löytynyt testeissä ja sitten tutustui lääkkeen haittavaikutuksiin, niin asia selvisi. Ja kesti vielä jonkin aikaa lääkkeen vaihtamisen jälkeen, ennen kuin hikoilu alkoi taas toimia normaalisti.
Desi siis tappaa hajut. Ei hikoilua poista. Vähennä vaatetta. Itse kuljen ilman takkia kun alan hikoilla ja muut kattoo pikää :D
Miten lääkäri vois auttaa hikoiluun?
Lääkäri antaa lähetteen hormonitason mittaukseen (menopaussi), liika hikoilu voi olla oire myös sensitiivisen hermoston häiriöstä.
Mieti oletko vaihtanut lääkitystä tai oletko stressaantunut, liian lihava tai liikutko liian vähän.
Kiitos vastauksista.
Kaikista oudointa tässä on, ettei elämäni ole oikeasti muuttunut mitenkään, mutta viime keväästä saakka olen hikoillut todella paljon. En ole ylipainoinen, käyn 5-7 kertaa viikossa 7-10km kävely/hölkkälenkillä (lienee sanomattakin selvää että lenkillä hiki valuu ja pitkään vielä sen jälkeen), ei ole mitään muuta lääkitystä kun kilpparin vajaatoimintaan ja tämän takia tiedän, ettei ole kyse liikatoiminnasta, koska lääkityksestä huolimatta labra-arvot on vielä vajarin puolella ja lääkityksessä haetaan oikeaa annosta. Elämässäni ei ole tällä hetkellä myöskään mitään stressitekijöitä, jotka voisivat tämän aiheuttaa. Muutama vuosi taaksepäin elämäni oli todella stressaavaa erinäisistä syistä, mutta en sillon hikoillut normaalia enempää.
Lääkärille puhuin tästä hikoilusta, mutta hän ei reagoinut siihen oikeen mitenkään eikä määrännyt mitään kokeita ym. Olen niin kyllästynyt tähän enkä voi oikeasti juuri enempää edes vähentää vaatteita tai no tietty t-paidan voin vaihtaa hihattomaan, mutta tämä on siinä mielessä hankalaa, kun työskentelen päiväkodissa, niin pitäisi näyttää lapsille esimerkkiä mm. pukeutumisessa ja kun olen pihalla takin kanssa, niin hiki valuu koko ulkoilun ajan.
ap
Eihän se dödö mitään auta jos koko kroppa hikoaa. Varaa lääkäriaika yksinomaan liian runsasta hikoilua varten, niin pakkohan hänen on siihen puuttua. Käy vaikka reippaalla kävelylenkillä ennen vastaanottoa, niin vaiva konkretisoituu.
[quote author="Vierailija" time="27.09.2014 klo 19:50"]
Lääkäriin!
[/quote]
Komppaan! Voisiko olla joku hormonihäiriö?