Mikä oikea hinta käytetyistä vaunuista?
Kävin liikkeessä katselemassa ja tykästyin Emmaljungat Duo Edge Combi -vaunuihin. Ovh 1078€. Vilkaisin käytettyjen hintaa, 3-5-vuotta vanhoista kahdella lapsella käytössä olleista saa pulittaa 400-650€. Minusta se on aika paljon käytetyistä vaunuista, olisi eri, jos 1-2 vuotta vanhat ja olleet vain yhdellä käytössä.
Lisäksi noissa vanhemmissa malleissa ei ole isoja kääntyviä etupyöriä, ne vasta 2015 malleissa.
Jos käytetyssä vaunussa menee jotain rrikki, korvaako maahantuoja vielä?
Mitä noista käytetyistä oikeasti ihmiset on valmiita maksamaan?
Kommentit (14)
No meillä on kyllä varaa maksaa vaunuista se tonni tai vaikka kaksikin. Mutta kun joka paikassa toitotetaan, että käytettynä saa niin paljon hyväkuntoista lastentavaraa, epäympäristöystävällistä ostaa uutena, niin ajattelin tsekata noita hintoja.
Ensinnäkin, inflaation myötä hinnat on nousseet. 3-4 vuotta sitten nuo Emmaljungat ei ole vielä maksaneet reilua tonnia, vaan varmaan vähän päälle 900€. Toiseksi, jos vaunut on olleet kahdella lapsella, niin tuskin ne kovin hyväkuntoiset enää on. Ainakin, mitä kavereiden kiesejä olen katsellut, niin kyllä ne on kahden lapsen jäljiltä aika finito. Lisäksi noita "vain päiväunikäytössä" olleita vaunuja on noilla hinnoilla myytävänä yllättävän paljon, eipä näytä menevän kaupaksi.
Mietin vaan, että mitä järkeä on ostaa käytetyt noin vanhat vaunut noinkin kovalla hinnalla, jos ne ei sitten kuitenkaan ole ihan sellaiset, kuin haluaisi, eli ilman niitä isompia kääntyviä etupyöriä.
Enkä muuten kysynyt, että olisiko mun pitänyt säästää tms etukäteen. Kysyin, että mitä ihmiset oikeasti maksaa noista käytetyistä vaunuista. Voiko tarjota esim 250€? Ja kysyin, että jos käytetyssä menee sitten joku osa rikki, korvaako maahantuoja tai vaunujen myyjä?
Mikä muuten on vähemmän tunnettu mutta yhtä hyvä halvempi merkki? Haluamme kovan, niin ison kopan, että lasta voi kävelyttää siinä päiväunille 2 ikävuoteen asti. Kopassa tulee olla pohjasta nouseva selkänoja. Vaunun tulee olla vähintään Emmaljungan korkuinen, esim Briot ja Teutoniat oli matalampia, ainakin liikkeen mallit. Ja tulee olla ilmatäytteiset pyörät ja isot kääntyvät etupyörät. Ainakaan liikkeessä ei ollut mitään toista vastaavaa mallia. Vinkkejä otetaan vastaan!
No vaunujen myyjällä ei ole ainakaan vastuuta korvata mitään, jos joku menee rikki. Maahantuojan takuista en tiedä?
Ehkä 400e voisin maksaa käytetyistä hyväkuntoisista vaunuista..mutta joku 500-600e on kyllä aika paljon jo mielestäni..ellei ole tosiaan 1-2v vanhat max ja varmuudella sisätiloissa säilytetyt. Olenkin miettinyt itse, että ehkä olisi parasta ostaa vaan kärryt uutena, jotta saa ainakin tuliterät ja sellaiset, jotka oikeasti haluaa....kuitenkin käytetyt on aina käytetyt, ja tuleehan noita vaunuja tosi paljon käytettyä.
[quote author="Vierailija" time="27.09.2014 klo 11:04"]Mikä muuten on vähemmän tunnettu mutta yhtä hyvä halvempi merkki? Haluamme kovan, niin ison kopan, että lasta voi kävelyttää siinä päiväunille 2 ikävuoteen asti. Kopassa tulee olla pohjasta nouseva selkänoja. Vaunun tulee olla vähintään Emmaljungan korkuinen, esim Briot ja Teutoniat oli matalampia, ainakin liikkeen mallit. Ja tulee olla ilmatäytteiset pyörät ja isot kääntyvät etupyörät. Ainakaan liikkeessä ei ollut mitään toista vastaavaa mallia. Vinkkejä otetaan vastaan!
[/quote]
Osta peräkärry. Mahdutte sinne koko perhe päikkäreille.
6, olen miettinyt ihan samaa. Kyllä alkaa harmittaa, jos vaunuista maksaa käytettynä 450€ ja sitten joka välissä on joku nippeli irti ja rikki. Saako mistään edes varaosia enää 4 vuotta vanhoihin vaunuihin, jos mallia on muutettu?
[quote author="Vierailija" time="27.09.2014 klo 11:16"]
[quote author="Vierailija" time="27.09.2014 klo 11:04"]Mikä muuten on vähemmän tunnettu mutta yhtä hyvä halvempi merkki? Haluamme kovan, niin ison kopan, että lasta voi kävelyttää siinä päiväunille 2 ikävuoteen asti. Kopassa tulee olla pohjasta nouseva selkänoja. Vaunun tulee olla vähintään Emmaljungan korkuinen, esim Briot ja Teutoniat oli matalampia, ainakin liikkeen mallit. Ja tulee olla ilmatäytteiset pyörät ja isot kääntyvät etupyörät. Ainakaan liikkeessä ei ollut mitään toista vastaavaa mallia. Vinkkejä otetaan vastaan! [/quote] Osta peräkärry. Mahdutte sinne koko perhe päikkäreille.
[/quote]
Voi että kun olet hupaisa! Alapa kuule koomikoksi. Eli sulla ei ollut ehdottaa halvempia, yhtä hyviä vaunuja sitten kuitenkaan? Säälittävää ensin mesota, että halvemmalla saa yhtä hyviä, sitten ei kykene antamaan yhtään esimerkkiä.
Äidilläni oli Emmaljungat mun ja siskon vaunuina. Oli kuulemma tosi hyvät, kun voi kahteen ikävuoteen asti tehdä itse samalla kävelylenkkiä, kun me nukuttiin päiväunia vaunuissa. Miehen siskonpoika ei ainakaan mahtunut enää Brion vaunuihin vuoden täytettyään.
Eikö kukaan tosiaan ole ostanut käytettyjä vaunuja?
Me ostettiin 6-vuotta vanhat teutoniat reilulla sadalla eurolla. Oli varmuudella sisätiloissa säilytetyt ja muutenkin hyväkuntoiset.
Emmaljungista oltiin kuultu niin paljon huonoa, ettei oisi raaskittu ostaa. Rungon kestävyys tänä päivänä ei ole kovin kehuttu eikä monellakaan tutulla ole kestänyt kahdella lapsella. Toki nämä sellaisia henkilöitä, jotka vaunuja todella käyttää liikkumiseen eikä vain pihassa nukuttamiseen. :)
[quote author="Vierailija" time="27.09.2014 klo 12:15"]
Me ostettiin 6-vuotta vanhat teutoniat reilulla sadalla eurolla. Oli varmuudella sisätiloissa säilytetyt ja muutenkin hyväkuntoiset. Emmaljungista oltiin kuultu niin paljon huonoa, ettei oisi raaskittu ostaa. Rungon kestävyys tänä päivänä ei ole kovin kehuttu eikä monellakaan tutulla ole kestänyt kahdella lapsella. Toki nämä sellaisia henkilöitä, jotka vaunuja todella käyttää liikkumiseen eikä vain pihassa nukuttamiseen. :)
[/quote]
Onko tosiaan niin, ettei Emmaljungat kestä käyttöä? Meillä liikuttaisiin niillä paljon.
Meillä on suvussa kiertäneet emmaljungan yhdistelmät käytössä, ovat nyt neljännellä lapsella ja ostettu 9 vuotta sitten. Todella hyvät ja siistit (ulkopinta hieman haalistunut). Meillä vaunujen kanssa lenkkeillään n. 70 km viikossa. Ei mitään valittamista! Käytetyistä 3-5 vuotta vanhoista olisin valmis maksamaan n. 250 e.
Itse myin 100e 10 vuotta vanhat vaunut, oli hyvässä kunnossa, laatuvaunut. Itse maksan käytetystä sen verran kun raaskin eli jos haluan tietyn tavaran ja se maksaa uutena 1000e käytettynä 300e jos kunnossa ei ome vikaa niin ostan käytetyn, uusi tavara kuluu nopeasti käytetyn näköiseksi, mutta vanhasta näät jo valmiiksi onko laadukas vielä käytettyinäkin. Omissa myymissäni caunuissa oli ilmatäytteiset renkaat ja näytti ihan pakasta vedetyiltä. Uudet raattani sen sijaan näyttävät 10 vuotta vanhoilta vuoden käytön jälkeen.
No jos lähtö hinta on yli tonni niin kyllä 400e kuulostaa reilulta. Varsinkin jos ovat hyvä kuntoiset. Vaunut harvemmin "kuluvat käytössä"
On se kurjaa, kun haluaa kalliit vaunut mutta ei halua maksaa niistä. Olisit aloittanut säästämisen ennen kuin levitit kinttusi. Mitä muita merkkituotteita sinun pitäisi saada lähes ilmaiseksi? Miksei jokin vähemmän tunnettu mutta yhtä hyvä ja paljon halvempi merkki kelpaa?