Noloa on kirjoittaa Thaimaaseen!!!!!
Eikö sen verran järki sano, että kukaan ei lähde Thaimaaseen vaan Thaimaahan.
Kommentit (14)
Ihan loogista, esim Taivaseen/taivaahan
Noloa kirjoittaa noin monta huutomerkkiä. Yksi riittää.
Sitä tekevät samat ihmiset jotka sanovat Töölööseen, Puuhamaaseen ym ym.
Matkustamme Ahvenanmaalle - Matkustamme Thaimaalle
[quote author="Vierailija" time="23.07.2014 klo 22:31"]Sitä tekevät samat ihmiset jotka sanovat Töölööseen, Puuhamaaseen ym ym.
[/quote]
Töölööseen on oikea taivutusmuoto, vaikka kuulostaa oudolta.
[quote author="Vierailija" time="23.07.2014 klo 22:33"][quote author="Vierailija" time="23.07.2014 klo 22:31"]Sitä tekevät samat ihmiset jotka sanovat Töölööseen, Puuhamaaseen ym ym.
[/quote]
Töölööseen on oikea taivutusmuoto, vaikka kuulostaa oudolta.
[/quote]
Mitä... :D Töölö - Töölöön...
Eihän omenakaan putoa maaseen, vaan maahan :D
Töölööseen, Pärnuuseen, Thaimaaseen. Niin moukkaa...
Jotkut ihmiset ovat vain niin tyhmiä :D
Töölö - Töölööseen on oikein, koska paikalliset ovat käyttäneet aina juuri sitä muotoa.
"Thaimaaseen" on palstakieltä. Kun matkustetaan paikkaan, missä kaikki on ihanan halpaa ja luonto on ihana ja on ihanan lämmin ja ihmiset vain hymyilee ja on onnellisia saadessaan hoitaa länsimaisia asiakkaita (viis siitä mitä omalla kielellään kavereilleen juttelevat), silloin on matkustettu Thaimaaseen. Se on paikka, missä ei ole prostituoituja eikä lapsia käytetä hyväksi. Se on palstaparadiisi.
No monet ei ajattelee että sen sanan loppu on suomalaisittain maa, vaan ajattelevat että se koko maan nimi on yhtä absurdi kuin vaikkapa mikä tahansa muu maa. Itsekin sorruin nuorena sanomaan että Thaimaaseen.
Nolompaa on mennä sinne, kirjoitusasusta viis.
Saimaaseen
Saimaahan