Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kotikonsteja korvakivun lievittämiseen?!

Vierailija
10.09.2006 |

Maalla asumisen ihanuutta...



Lapsi on tosi kipeä. Valittaa korvia, on aivan tukossa, kuumettakin on. Meillä ei ole lääkäriä viikonloppuisin eikä arki-iltaisin. Virka-aikana jos sairastut saatat saada hoitoa. Lähimmän kaupungin (100km) yksityiselle ei saa aikoja. Seuraava vapaa aika on keskiviikkona.



Jotain tarttis tehrä. Laittakaahan kaikki vinkit kehiin, miten saan tuon pienen ihmisen oloa helpotettua. Supon olen jo laittanut. Tiedän kyllä, että lääkäri määräisi vain antibiootteja, jotka auttaa viiveellä ja ovat muutenkin hiukan kyseenalainen keino hoitaa lasta. Mutta jotain haluaisin nyt kuitenkin tehdä.



Surettaa tuo kipeä pikkuinen. :(



p.s. Maalla on terveenä ihan kivaa!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kipulääkettä, onko teillä pronaxenia (jos ei ole , pyytäkää seuraavalla lääkärikäynnillä resepti, oin hyvä olla varoiksi? Jos lapsi siis yli yhden vuoden (alle 1v ei pronaxenia anneta) ja sen kanssa parasetamolia. Nasolinia nenuun, puhaltakaa tupakansavua korvaan (siis auttaa ihan aikuisten oikeasti) tää tietty hankalaa, jos ei tupakoi. Sängyn pääty ylös. Maanantaina lääkäriin.

Vierailija
2/5 |
10.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päästään kyllä sinne. Jonon ohi ei pääse lapsen kanssa. Jonoa oli nyt noin 4 tuntia ja paikan päällä pitää odottaa. Ei voi odottaa kotona.



Eli kannattaako yli 200 km ajaminen, monen tunnin odottelu ja lopputulemana on antibiootit. En tiedä. Sitä tässä juuri harkitaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sit voit kokeilla pitää lapsi istumassa, nieleskelee paljon, murskaa valkosipulia ja laita pumpuliin ja se korvaan, itselläni auttaa. Tupakansavu, ja voit kokeilla lämmittää kauratyynyn ja pitää sitä korvalla.

Vierailija
4/5 |
10.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla myös nyt oikeassa korvassa paha tulehdus, 3viikkoa takaperin oli vasurissa. Koko korva todella kipeä, korvanlehteä myöten. Tuskaa oli taas viime yö, kun jomottaa ja tykyttää ja särkee, niin että tuntuu kun tärykalvo hajois.



Särkylääke auttaa mulla kipuun, mutta raskaana ollessa en uskalla niitäkään popsia kun karkkia. Eilen otin 3paracetamolia ja vähän kyllä morkkis, mutta kai se on ok, kun kerta koskee niin kovasti.

Vierailija
5/5 |
10.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Särkelääkkeitä vaan lapselle ja autoon

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi seitsemän