Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen vatsakipu. Milloin lääkäriin? Mikä lääkäri?

Vierailija
26.02.2014 |

Lapsella (10v poika) usein vatsakipua. Sanoo että nipistää. Välillä ylävatsassa välillä keskellä ja välillä alavatsalla. Joskus oksettaa. Syö normaalisti eikä ruoka pahenna tai paranna oloa. Kakalla käy normaalisti kerran päivässä mutta joskus jopa 4 kertaa. Välillä kakka kovaa ja välillä tahnamaista.

Valittaa vatsaansa yleensä illalla ja sit aamulla herättyään. Välillä oikein itkee kun kuulemma niin sattuu. Tämä yleensä aamulla.

Tätä kestänyt nyt on-off noin pari kuukautta. Välillä parempia jaksoja. Milloin pitäis viedä lääkäriin? Pitäiskö viedä suoraan jollekin erikoislääkärille vai pystyyköhän ravan lastenlääkäri auttamaan?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
27.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kakkaa tulee paljon silloin kun käy kakalla. On kyllä aina ollut kova kakkaamaan tää lapsi. Pienenä 7 kakkaa päivässä ei ollut epätavallista. Housuissa ei ole tuhrua.

Ap kiittää vielä tiedoista ja varsinkin tiedosta tuosta lääkäristä. Soittelen tänään ja varaan ajan.

Ap

Vierailija
2/10 |
26.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapselta kannattaa ekaksi ( siis purustutkimuksen) jälkeen tutkia laktoosi intoleranssi, keliakia, helico. Minä olin todella tyytyväinen lautamattiin, oli todella perinpohjainen. Aiemmin käytiin toisella lastenlääkärillä, mutta se suositti vain psykologia. Tunnen lapseni ja vein eri lääkärille. Lapselta löytyi ihan oikea vaiva, ja on nyt Lastenklinikan seurantapotilas.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
26.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ummetus voi aiheuttaa myös vatsakipuja, sitä voi olla vaikka kävisi kakalla useinkin, varsinkin jos se on tahnamaista. Tuleeko sitä tavaraa oikein kunnolla vai vain vähän kerrallaan, erityisesti niinä päivinä kun pitää käydä usein? Onko housuissa koskaan tahnamaista tuhrua?

Jos lääkärille pääsyssä kestää niin kotona voi myös ennen sitä itse kokeilla käsikauppatavarana saatavia ulostamista helpottavia lääkkeitä, esim. duphalac, 15-30ml kerran päivässä siten, että kakka ei kuitenkaan muutu ripuliksi. Tästä kokeilusta ei mitään haittaakaan ole.

 

Suosittelen myös suoraan yksityiselle erikoislääkärille menoa jos vain rahat tai vakuutus sen mahdollistaa. 

 

t. kandi jonka omalla lapsellakin on ollut vatsavaivoja ja niitä selvitelty pitkän kaavan kautta.

Vierailija
4/10 |
26.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jännittää kouluun menoa. Todennäköisin syy on tämä.

Vierailija
5/10 |
26.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tk-lääkäri.

Vierailija
6/10 |
26.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulemma ei jännitä. Olen yrittänyt kysellä samoin kummitäti. Soitettu kouluunkin, ei kiusata tms.

Tk:een soitin mutta ajan lääkärille olisin saanut lapselle vasta useamman kuukauden päähän. Vakuutus on joten yksityiselle vie tie.

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
26.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pääset yksityisellä käy eka lastenlääkärillä mutta jos sieltä ei apua niin ihan suolistosairauksiin erikoistuneella (gastro-joku tai sisätautilääkkäri lienee termi) lääkärillä. En usko että pelkkä jännittäminen saa itkemään kivuista, ellei sitten ole vatsahaavaa, jolloin stressi pahentaa tilaa. Jokatapauksessa, taistele kunnes syy selvitetään perinpohjin. Kokemusta on siitä, että lasten (ja aikuisten) vatsakipuja vähätellään jopa vuosia, ennen kuin tutkitaan kunnolla :( Tosin itsellä ei ole ollut vakuutusta ja olen vähävarainen, joten ollaan ojuduttu tyytymään tk lääkäreihin. 

Vierailija
8/10 |
26.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missäpäin asutte? Helsingissä on yksi lastenlääkäri, joka hoitaa just paljon lasten vatsakipuja. Kiva ja rauhallinen mies, joka löysi lapseni vatsakipujen syyn. Ja ennenkaikkea otti tosissaan. Eikä kuitannut jännitykseKsi. mehiläisen lääkäri Visa Lautamatti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
26.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liittyvätkö kipukohtaukset joihinkin tiettyihin ruoka-aineisiin? Oletteko miettineet esimerkiksi laktoosi-intorelanssin ja keliakian mahdollisuutta? Nämä ovat kaksi aika yleistä mahakipujen selittäjää. Millaista ruokaa teillä kotona laitetaan, onko esimerkiksi voimakkaita mausteita tms?

 

Kouluun menon tms. jännittäminen voisi olla myöskin eräs stressiä ja huolta aiheuttava tekijä ja poika voisi oireilla mahakivuilla. Onko koulussa kavereita, millanen luokka on, onko pojalla sujunut hyvin läksyjen ja kokeiden kanssa?

 

Sattuuko kipukohtauksien aikana muualle kuin mahaan, kuinka pitkään mahakipu kestää? Oletteko kokeilleet mitään lääkkeitä? Onko selkäkipuja? Ulosteiden kanssa jotain ongelmia, mites virtsaamisen kanssa?

 

Onko pojan yleistilassa jotain muuta ongelmia aiheuttavaa tällä hetkellä?

 

Hyvä kun vakuutuksen kanssa pääsette yksityiselle. Mahakipuja selvitettäessä täytyy muistaa jaksaa olla kärsivällinen, käynti tai pari ei välttämättä riitä koska todella todella moni asia voi aiheuttaa niitä. Tsemppiä teille!

 

t. Opiskelija

Vierailija
10/10 |
26.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helsingissä asutaan joten täytyy harkita tuota Mehiläisen lekuria.

Ei olla yhdistetty ruoka-aineisiin. Ruokavalio sama koko ajan. Itselläni laktoosi-intoleranssi mutta pojalle ei tule siitä vaivoja. Leivästä tai puurosta ei myöskään ongelmaa. Se tässä tää kummallisuus onkin, en saa yhdistettyä mihinkään. Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi yhdeksän