Montako nakkia per naama teillä oli tarjolla?
Ja vain tämä niille, keiden luona syötiin eilen taikka tänään nakkeja ja perunasalaattia.
Oltiin eilen kaveriperheen luona viettämässä uuttavuotta ja isäntäväki kysäisi maistuisko nakit ja perunasalaatti. Toki. Otin ekana. Nähtyäni kattilan, tein pikaisen laskutoimituksen nakkien ja väkimäärän suhteen ja otin 2. Ja illan isäntä tokaisi, että oletko laihiksella.
Kommentit (10)
Meillä syötiin tänäänkin nakkeja ja perunasalaattia ;)
Meillä riitti nytkin 10 kpl paketti, vanhemmat ja kaksi lasta (toisella kymmenellä) mutta niille yleensä riittää jo yksi nakki, syövät mieluummin perunasalaattia ja patonkia.
Meitä oli 4 syömässä ja laitoin sellasen isovitosen missä on kaksi nakkipakettia.
Noh kuinka monta nakkia muut siellä juhlissa söi ap?
Montakohan sellaisessa Aitonakkipakkauksessa on. Meitä oli kolme syömässä.
No mä tykkään laittaa mieluummin liikaa kuin liian vähän, oli sitten kyseessä oma porukka tai vieraitakin. Meitä oli 4, 2 aikuista ja 2 lasta (8v ja 3v). Nakkeja (hodareihin ja lisäksi oli ranskalaisia) taisi olla 24kpl eli 6per lärvi, aika monta jäi syömättä, mutta parempi niin kuin se että olis loppunu kesken. En tiedä mitään sen nolompaa kuin jos ruoka loppuisi kesken/sitä olisi liian vähän.
Nelisen nakkia per naama ja perunasalaattia tiskiltä:)
Pari tais olla kylässäkin tarjolla, eli juuri sopivasti yöpalalle.
Meitä oli 5 ja nakkeja 20, eli 4 nakkia per henkilö. Käytännössä 2-vuotias söi yhden ja isommat lapset enemmän.
Riittävästi, meitä oli kymmenen syömässä, ensin laitoin kolme paketillista kattilaan höyryttyyn, sitten vielä paketillisen lisää. Yksi paketillinen jäi vielä avaamatta. Oliskohan paketissa 16 kpl?
Ap, ehkä kyläpaikassasi oli tarkoitus laittaa lisää nakkeja kun edelliset vähenee...?
[quote author="Vierailija" time="03.01.2014 klo 01:18"]
Noh kuinka monta nakkia muut siellä juhlissa söi ap?
[/quote]