On se kumma.. ennen kyseltiin että "ryhdynkö koskaan oikeisiin töihin" kun
hoidin vannoutuneena kotiäitinä omia lapsiani vielä hoitovapaan jälkeenkin.
Edelleen hoidan lapsia kotona, ja aion tehdä sitä niin pitkään kuin mahdollista, mutta nykyään mua kiitellään ja kehutaan ja huokaillaan kuinka hienoa ja tärkeää työtä teenkään...
...ja siis mikä on muuttunut? No se, että ensin hoidin "vaan" neljää omaa lastani. Nyt kun meillä on joukon jatkona yksi sijoituslapsi, niin johan muuttui kummasti ääni ulkopuolisten kellossa? :D
Kommentit (7)
No nyt ne tietenkin kehuu sun hyvää työtä sen sijoituslapsen auttamiseksi. Onhan toi nyt tilanteena ihan eri. Eihän omien lapsien hoitamista voi työksi sanoa.
[quote author="Vierailija" time="06.03.2014 klo 16:47"]
No nyt ne tietenkin kehuu sun hyvää työtä sen sijoituslapsen auttamiseksi. Onhan toi nyt tilanteena ihan eri. Eihän omien lapsien hoitamista voi työksi sanoa.
[/quote]
Tämän sijoituslapsen hoitaminen tuntuu minusta aivan samanlaiselta kuin omienkin lapsien hoitaminen. Itseasiassa nyt on tavallaan helpompaa, kun on vain yksi pieni, aiemmin oli neljä suht pientä pienillä ikäeroilla.
Siis työnä teen ihan samaa kuin ennenkin, laitan ruokaa, annan lapsille rakkautta, aikaa ja turvallisen kodin, kasvatan ja huolehdin.
ap
[quote author="Vierailija" time="06.03.2014 klo 16:54"]
Mitä välii?
[/quote]
Ei niin mitään väliä, noin normaalisti, nyt vaan tuli asia mieleen kun taas tänään törmäsin erääseen ihmiseen joka aiemmin ihan suoraan kyseli oikeisiin töihin menemisestä, paheksui kotiäitiyttäni ja nyt oikein vuolaasti kehui "työtäni".
ap
Hmm, mun yhdellä kaverilla on ollut 2 sijoituslasta, nyt jo aikuisia. Hän sanoi että kaikista eniten työtä ja vaivaa teetti se, että piti tulla toimeen lastan biovanhempien kanssa ja järjestellä tapaamisia. Ne vanhemmat kun eivät olleet mitään helpoimpia tapauksia, kummallakaan lapsella.
Arvostan kotiäitiyttä ja sijaisäitiyttä.
aaltoilen täällä, toinen upea äiti-ihminen palstalla tänään
rymdiä sulle lasillinen