Aselait haittaavat mestästysharrastusta, case Laihia
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013121217829140_uu.shtml
Metsästys-Suomen valioyksilö vauhdissa. Aina kun aselakeja kiristetään, niin Metsästys-Suomi nipisee, että kamalaa, vaikeuttaa harrastusta.
Kuinkahan monta tapausta tässä on tullut parina vuotena, että valkoinen suuri metsästäjä on tappanut ihmisiä niillä aseillaan.
Paikalliset voivat kanssa valaista, kuuluiko tämä ampuja näihin salametsästäjäporukoihin, vai kohdistuiko laiton ampuminen vain ihmisiin !!!
Kommentit (3)
Ap, voisit harkita seuraavien lakien esittämistä: puukon/terävien esineiden kotonasäilytyskielto ,moottoriajoneuvojen käyttökielto yksityishenkilöille, ja kynttilä/tulitikku tms vastaavan syttyvän materiaalin käyttökielto yksityishenkilöille, lääkkeiden kotonasäilytyskielto, keksi itse lisää mitä kaikkea voimme kieltää, sillähän nämä saadaan loppumaan
Mikä perkeleen case? Vitun hienoa ja modernia kirjoittaa enkkuu...
Niin, et sitten huomannut, että surmassa käytetty ase oli luvaton eli aselait eivät vaikuttaneet tekoon mitenkään. Niinkuin eivät yleensä muutenkaan ampuma-aserikoksiin. Aseita tulee valvoa ja niiden omistajista pitää rekisteriä, mutta tosiasia on se, että laillisten aseiden omistajat ovat kyllä useimmiten ihan normaaleja ihmisiä, jotka eivät ammuskele ihmisiä. Pipipäät taas ampuvat kanssaeläjiään ihan laeista riippumatta, muutenhan tappamisen kieltäminen olisi lopettanut ihmisten tappamisen jo aikapäiviä sitten.