jos pariskunnasta toinen haluaa lapsia
Ja toinen ei halua, miksi yleinen oletus on että haluava myöntyy toisen tahtoon? "Mennäänkö naimisiin? En halua lapsia joten minun kanssani et koskaan niitä saa". Miksei, että "olen aina halunnut lapsia eli jos olet kanssani, olet pakotettu saamaan lapsia"
Kommentit (3)
Sairasta kilpailla molemmin päin. Yhh. Onneksi meillä molemmat halus. Kolmanteen ukko ei enää suostu. Muutaman sinkkukaverin tiedän kun julistaa ettei halua, luulen kuitenkin etteivät "halua" koska ovar sinkkuja 35v. Se juna meni jo. Mutta siis aloitukseen, luulin sen menevän toisin päin. Mutta lapsille surullista syntyä perheeseen, jos toinen ei halua.
Ap
[quote author="Vierailija" time="19.02.2014 klo 07:46"]
Mutta lapsille surullista syntyä perheeseen, jos toinen ei halua.
[/quote]Tässähän itse kerrotkin syyn, miksi sen pitäisi mennä niin päin, että haluava taipuu toisen tahtoon ja lapset jätetään hankkimatta. Muuten kärsijä on aina viaton lapsi. Joko siis ei tehdä jos toinen ei halua, tai sitten erotaan. Siinä ainoat reilut vaihtoehdot joissa ei sivullisia vahingoiteta.
Yleensä juuri toisin päin. Eli se, joka haluaa lapsia "voittaa", koska toinen ei halua erota, niin suostuu sitten lapsiin saadakseen pitää parisuhteen.
Tiedän tällaisia suhteita monta, ikävä kyllä en yhtäkään, joka olisi kuitenkaan loppuviimein kestänyt.