Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan kanssa matkalle?

Vierailija
04.06.2013 |

Minkätyyppiseen kohteeseen voisi mennä 8kk:n ikäisen vauvan kanssa matkalle? Hirveä matkakuume vaivaa, kuten aina tähän aikaan vuodesta, mutta en ole varma, uskaltaisimmeko lähteä matkalle niin pienen vauvan kanssa. Olen etukäteen varautunut siihen, että pysymme Suomessa tämän kesän ja vietämme sen mökkeillen, kotosalla ja sukulaisia moikkaillen, mutta silti tekisi mieli lähteä edes viikon matkalle, jos se vaikappa onnistuisi siten, että lapsi ei kokisi sitä liian stressaavaksi. Olisiko joitain hyviä ideoita? Mieheni ei oikeastaan pidä reissaamisesta juuri lainkaan, joten joudun muutenkin joka vuosi olemaan se aktiivinen osapuoli näissä asioissa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan oltu 8 kk ikäisen kanssa ainakin Kanarialla ja Kyproksella, pienemmän kanssa Ateenassa, Budapestissä ja Nycissä. Ihan hyvin voi matkustella melkein mihin vaan :)

Vierailija
2/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä olen ollut jo 2 kk kanssa sveitsissä. 2 aikuista ja 1 vauva, no probs.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä 8-kk oli käynyt viikon Kanarialla ja puolitoista viikkoa kaupunkilomalla Münchenissä.
Tuon ikäisen kanssa on helppo matkustaa, kun katsoo vähän vauvan aikatauluja. Me oltiin hotellilla, altaalla tms aamulla pari tuntia, sai lapsi touhuta. Sitten päivä kierreltiin museoissa, kaupoissa, kaupungilla, retkeiltiin, joka meni helposti. Vauva nukkui aamupäivän päikkärit, sitten tapitti rattaissa istuen maisemia, nukkui ip päikkärit. Illalla sai taas touhuta vapaasti. Ja oli muuten tyytyväistä ja helppoa seuraa :)))
Puolitoista-pari vuotias onkin sitten haastavampi, joka haluaa itse kävellä, tutkia, mennä kaikkialle....

Vierailija
4/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten edelläkin jo todettiin, tuon ikäisen kanssa on helppo matkustaa minne vaan.

Vierailija
5/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä sen vaippaikäisen kanssa pitää tunkea esim. lentokoneeseen? Eikö ihan kaikille osapuolille, kuten myös kanssamatkustajille, olisi parasta, että liian pienten kanssa pysytään kotosuomessa? En voi käsittää, mitä iloa saa siitä, että huudattaa 8kk ikäistä 12 tuntia lentokoneessa kaikkien iloksi, kun sinne Thaimaaseen on nyt vain IHAN PAKKO päästä. Minä ainakin asennoidun pikkulapsiaikaan siten, että nyt ei matkustella lentokoneella pitkiä matkoja, ehtii reissata myöhemminkin. Ja rakastan matkustelua. Niin monta kertaa on niistä muiden kullannupuista kärsitty lentokoneessa (edes korvatulpat ei auta siihen korvia vihlovaan huutoon), etten aio pistää vahinkoa kiertämään. Lapset kärsivät pitkistä lennoista, vanhemmilla menee hermo ja kanssamatkustajat ovat hermoromahduksen partaalla. Plus ne kirkuvat kakarat hotellihuoneessa, uima-altaalla...luojan kiitos on lapsettomia hotelleja nykyisin.

Niiden pienten kullannuppujen kanssa ei ole pakko päästä joka paikkaan ihan sillä samaisella sekunnilla. Ja minä rakastan lapsia, mutta ihan joka paikkaan kaiken ikäisiä ei ole pakko ängätä.

Vierailija
6/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

6, sun olis varmaan parempi pysyä poissa julkisista liikennevälineistä nyt ainakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi yksi