Viininlitkijät ovat aika säälittäviä
Kesän kutsuilla sen huomasi jälleen kerran. Aluksi pitää selitellä, että viini kruunaa aterian ja loppujen lopuksi sitä litkua menee pullo per nuppi vähintään ja illan päätteeksi ollaan kännissä. Ja jostain ihmeen syystä näitä litkijöitä häiritsee kovasti, kun esimerkiksi minä juon vain alkoholittomia.
Selvin päin nämä asiat näkee todella kirkkaasti :)
Kommentit (19)
Sinä itse olet sen kaveripiirisi valinnut.
Olipa tylsät kutsut kun sinulla ei ollut muuta tekemistä, kun olla desilitramitan kanssa.
Viini kruunaa aterian.
Ja on mukava vaikkapa lauantai-iltana ensin syödä ystävien kanssa hyvin ja ruoan jälkeen nauttia jotain hyvää ja kevyttä viiniä ja myös hieman humaltua ja rentoutua samalla.
Säälittävää siis, kun joku juo itsensä hiprakkaan, koska Ap on niin aikuinen ja hyvä ihminen, että erinomaisuuttaan juo vain alkoholittomia ja pitää oikein erikseen sillä kehuskella.
Mulla on monta absolutistikaveria ja sukulaista, jostain syystä heistä ei kukaan ole ikinä nostanut itseään jalustalle kuten ap, johtuisikohan siitä, että he ovat sinuja itsensä kanssa eivätkä niin epävarmoja, että pitää tuollaisella pikkujutulla yrittää lähteä pätemään ja päästä katsomaan toisia nenänvartta pitkin?
Onneksi en ole säälittävä, ainoastaan alkoholisti.
Olet oikeassa. Ei sitä itse tajunnut, kun vielä dokasi, mutta kieltämättä vuodet ilman alkoholia ovat tässä suhteessa olleet hyvin kasvattavaisia. Mutta antaa jengin pitää kohtuukäyttöharhaluulonsa, jos se heidät autuaaksi tekee.
[quote author="Vierailija" time="01.08.2013 klo 11:45"]
Onneksi minä lipittelen viiniä ilman aterioita, niin ei tarvitse selitellä mitään :)
[/quote]
Nimenomaan! Selittelijät eivät kehtaa tunnustaa, että tosiasiassa sitä viiniä tai kaljaa juodaan päihtymistarkoituksessa, oli tarjolla ruokaa tai ei. Olen täysin samaa mieltä ap:n kanssa.
Totta turiset, kaljaveikot ja viskisiepot ovat paljon hauskempaa juhlaseuraa.
Jaa. Minä kyllä juon viiniä nimenomaan humaltuakseni, vaikka toki nautin myös hyvästä viinin mausta, enkä juo kura-viinejä.
Eikä pätkääkään häiritse kenenkään juomattomuus, ei alkoholia ole pakko kenenkään juoda eikä se kaikille sovikaan yhtä hyvin kuin toisille.
Minä olen sitten tällainen säälittävä. Kyllä, minusta viini kruunaa aterian. Yleensä juon sitä vain yhden lasin, mutta silloin harvoin kun jotain oikein juhlia on, saatan juoda vähän enemmänkin niin että tulen pieneen pöhnään. En näe siinä kerta kaikkiaan mitään pahaa.
En koskaan seuraa saati kommentoi muiden juomista tai juomattomuutta.
[quote author="Vierailija" time="01.08.2013 klo 11:50"]
Olet oikeassa. Ei sitä itse tajunnut, kun vielä dokasi, mutta kieltämättä vuodet ilman alkoholia ovat tässä suhteessa olleet hyvin kasvattavaisia. Mutta antaa jengin pitää kohtuukäyttöharhaluulonsa, jos se heidät autuaaksi tekee.
[/quote]
Iso Amen tälle.
Ja jalustalle nostavat itsensä nimenomaan ns. kohtuukäyttäjät.
t. toipunut alkoholisti
Elämä on valintoja. Sinä olet valinnut alkoholittomuuden ja ihmisten haukkumisen.
Jaa, ei ne musta ole säälittäviä. Itse juon vaan olutta mutta antaa toisten nauttia viinistä. Mikä sua niissä niin säälittää ap? Miksi olet noin täynnä vihaa? Hyvä, ettei tässä ketjussa kukaan ole vajonnut sinun tasollesi.
[quote author="Vierailija" time="01.08.2013 klo 11:44"]
Kesän kutsuilla sen huomasi jälleen kerran. Aluksi pitää selitellä, että viini kruunaa aterian ja loppujen lopuksi sitä litkua menee pullo per nuppi vähintään ja illan päätteeksi ollaan kännissä. Ja jostain ihmeen syystä näitä litkijöitä häiritsee kovasti, kun esimerkiksi minä juon vain alkoholittomia.
Selvin päin nämä asiat näkee todella kirkkaasti :)
[/quote]
eli kun joku vetää viiniä pullollisen niin kaikki viininjuojat ovat samanlaisia? Alkoholin väärinkäyttäjiä löytyy hyvin erilaisista ihmisistä, osa vetää kirkasta, osa kaljaa, osa viiniä. Se ei kuitenkaan tarkoita, että kaikilla olisi ongelma.
Mielestänin viini kuuluu osana ateriaan. En ole koskaan juonut pullollista, joskus harvoin jossain koko illan illanistujaisissa puolikkaan pullollisen illan aikana. Yleensä aterian kanssa se lasillinen tai kaksi (lasillinen = 1dl).
Eli eihän yleistetä, eihän..
Mitä vikaa pienessä hiprakassa on? Parasta mitä tiedän on istua iltaa ystävien kanssa ja juoda muutama lasi viiniä tai olutta.
Miksi sinä heitä säälit?? Ajattele, että minä tilaan ihan viini-lehteä, juodaan joka viikonloppu viiniä ruuan kanssa, jos tulee vieraita niin juodaan enemmän kuin lasi per nuppi ja hieman humallutaankin =) Älä sinä meistä välitä, niin emme mekään sinusta.
Onneksi olen aikapäivä sitten lakannut miettimästä mitä muut minusta ajattelevat :) Voin litkiä viinini rauhassa
Viinilasillinen tai kaksi viikonloppuna miehen kanssa on parasta rentoutumista mitä tiedän! Olemme vissiin pahastikin alkoholisoituneita kun ostamme Alkosta sen yhden tai kaksi pulloa hyvää nautiskelupunkkua -kuukaudessa.
Onneksi minä lipittelen viiniä ilman aterioita, niin ei tarvitse selitellä mitään :)