takuuvuokra, vuokranantaja ei palauta??
Jouduin irtisanoutumaan asunnostani, mutta joudun vielä maksamaan ensi kuun vuokraa.Pyysin vuokranantajaa palauttamaan osan takuusta, ensi kuun luvallani ottaa takuusta,asunto on jo tyhjillään.
Hän ei aio palauttaa ennenkuin olen rahan maksanut ENSIN itse hänelle. Onko tämä lainmukaista?
Kommentit (8)
eli hänen ei tarvitse palauttaa takuuvuokran toista puolta ollenkaan vaikka se on vuokran osuuden jälkeen minun omaisuuttani?????
Itse asiassa takuuvuokraa ei edes saa käyttää vuokranmaksun osana...joten ihan lain mukaan menee. Tosin tiedän, että monikin kuittaa viimeisen vuokran sillä.
Kuulosti kiemuraiselta, mutta eikös idea ole se, että hän palauttaa viimeisenkin puolikkaan sitten, kun et enää ole sitoutunut asuntoon, vaikka olisitkon jo poistunut sieltä ja irtisanonut Asunnon. Ehkä hän käy vasta sitten tarkistamassa, että loppusiivous ym. on tehty asianmukaisesti ja jos ei niin onhan hänelläkin oltava rahaa, mistä korvata vahingot.
se rahahan ei ole pelkkä takuuvuokra vaan sitä voidan käyttää myös mahdollisten vahinkojen korvaamiseen. ei siinä ole mitään järkeä antaa siitä mitään osaa sulle ennen kun sä olet ulkona asunnosta ja sen kunto on tarkistettu.
Laki asuinhuoneiston vuokrauksesta (ahvl) sanoo yksiselitteisesti että vuokralaisella ei ole oikeutta vakuuteen vedoten jättää viimeisiä vuokria maksamatta.
[quote author="Vierailija" time="31.07.2013 klo 21:47"]
Laki asuinhuoneiston vuokrauksesta (ahvl) sanoo yksiselitteisesti että vuokralaisella ei ole oikeutta vakuuteen vedoten jättää viimeisiä vuokria maksamatta.
[/quote]
Hammastahna normi tuubi vai xl koko?
On lainmukaista, tietenkin.