Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kysymys iltapäiväkerhosta (laatuun liittyen)

Vierailija
15.08.2013 |

Kertoisitteko, että miten nämä asiat toimivat lapsesi iltapäiväkerhossa:  

 

- tietääkö iltapäiväkerhon vetäjä miltä luokilta hänellä on hoidossa lapsia? Ja kuinka monta lasta hänellä on hoidossa kultakin luokalta? Jos lapsia on siis esim. useammalta eri luokalta. 

 

- onko iltapäiväkerhossa erillinen viikko-ohjelma käytössä? 

 

- osallistuvatko vetäjät lasten leikkeihin tai ohjaavatko leikkejä/pelejä?

 

- esittelivätkö iltapäiväkerhon vetäjät itsensä vanhemmille/lapsille? 

 

- oliko vanhempainiltaa tai infotilaisuutta? 

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
15.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Tietää kokonais lukumäärän, mutta ei tiennyt, että kuka lapsi on miltäkin luokalta. 

 

- Ei ole. 

 

- Ei, istuvat mielummin. 

 

- Ei ole esitellyt kuin päävetäjä. 

 

- Ei. 

 

 

Ja lisäkommenttina, että aika säilytyspaikkamaiselta vaikutta miedän iltis :(

 

Vierailija
2/9 |
15.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ollut infoa, mutta menin itse tutustumaan. Kerhon alettua saatiin spostia, ja tietoa esim. muista työntekijöistä, ohjelmasta yms. Työntekijät tiesi kenen siellä piti olla, ja milloin. Esim. jos lapsi sai lähteä ysksin kotiin, niin siitä piti sopia yms. Vetäjät ohjasivat toimintaa, leikkejä, auttoivat läksyissä, ja tekivät kaikenlasita. Esim oli kokkikerhoa, piirrutuskerhoa, tanssia, joogaa yms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
15.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli vanhempainilta ja jos halusi niin sai myös kahdenkeskisen keskusteluajan. Sitten tuli viikko-ohjelmat ja sähköpostia + tekstiviesti, jos tuli jotain äkillisiä muutoksia ohjelmaan. Tottakai työntekijät tiesivät ketä kerhoon tulee ja miltä luokilta :) Tuntuu uskomattomalta, että eivät tiedä tuollaista asiaa! Vetäjät myös aktiivisesti mukana lasten touhuissa ja peleissä. Nollatoleranssi kiusaamiseen yms. Kaikki vetäjät tietysti esittelivät itsensä, siis miten voi olla esittelemättä, hohhoijaa! Meillä kahden vuoden kokemus ihan loistavasta liikunnallisesta ip-kerhosta. Näköjään mukaan mahtuu kaikenlaista... 

Vierailija
4/9 |
15.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ohjelma tulee viikottain kirjeenä kotiin lapsen repussa. Eka- ja tokaluokkalaiset eri ryhmissä. Lapset leikkivät paljon keskenään esim. legoilla. Ei kauheasti ohjattua toimintaa. Kerran viikossa palloilua jumppasalissa, läksykerho ja suomenkielen kerho, jossa yksikieliset lapset oppivat laulamaan ja leikkimään suomeksi (ruotsinkielinen ala-aste). 

Vierailija
5/9 |
15.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vanhemmat toivoivat, että ohjattua ja etukäteen päätettyä toimintaa olisi mahdollisimman vähän. Lapset ovat jo olleet koulussa 3-5 tuntia, joten ip-kerhossa otetaan rennommin.

Vierailija
6/9 |
15.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En muista koskaan käyneeni ip-kerhossa, en tiedä, montako hoitajaa tai lasta siellä oli tai miltä luokilta tuli, mitä siellä tehtiin ja mitä ei. Paikan tiedän. Siitä on jo pari vuotta, kun lapseni kävi siellä yhden lukuvuoden.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
15.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni on nuorempana ollut töissä ip kerhossa, kyllä tiesi mitä luokkaa ohjaa ja oli jonkin sortin viikko ohjelma, minkä mukaan oli tietyt aktiiviteetit per viikon päivä. Ja en muista ohjaajista tiedä, mutta mieheni vielä tuolloin niin "lapsekas" ja tykkää leikkiä ja touhuta lasten kanssa, että osallistui leikkeihin hipasta pallopeleihin. Siitä ei puhetta ollut että esittäytyykö vanhemmille mutta luultavasti kyllä koska niiden lasten vanhempien kanssa jutusteli. Infosta en tiedä. Mutta yleisesti en noista tiedä, vain sen miten mies toimi ja ohjasi ryhmään ja mitä kertoi aina työpäivästä.

Vierailija
8/9 |
15.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkeen kyllä. Kolmesta ip-kerhosta kokemusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
15.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset ovat  (olleet) koulun iltiksessä, jossa ohjaajina toimivat koulun koulunkäynninohjaajat + pari muuta. Koska iltisläisten (eskarit, eka- ja tokaluokkalaiset) luokissa on lastemme koulussa aina ohjaaja, on iltiksessä aina aikuinen, joka tuntee lapsen hyvin (siis se oman luokan ohjaaja). Koulu on pieni, joten iltisläisiä on n. 50, joten kaikki ohjaajat tietävät kaikki lapset nimeltä ja tietävät millä luokalla he ovat. Iltiksen pöydällä on nimilista, josta ruksaavat aina pois lähtevät lapset pois, joten siitä voivat kyllä laskea kuinka monta lasta milloinkin paikalla on.

 

Varsinaista viikko-ohjelmaa ei käsittääkseni ole, mutta erittäin suunniteltua toiminta kuitenkin on. Päiväohjelma on selkeä ja joka vuosi on mm. juhlapyhiin liittyviä juhlia n. parin kk välein. Halukkaat saavat osallistua liikuntakerhoon, askartelukerhoon ja musiikkikerhoon, jotka siis ovat iltiksessä kerran viikossa ohjaajien pitämänä.

 

Ohjaajat osallistuvat leikkeihin esim. pyörittämällä hyppynarua, neuvomalla pelin sääntöjä, opettamalla pallotemppuja tms. Juttelevat paljon lasten kanssa ja toimivat yleisönä esityksille. Ovat siis koko ajan lasten kanssa. Päivän aluksi mm. auttavat läksyissä.

 

- esittelivätkö iltapäiväkerhon vetäjät itsensä vanhemmille/lapsille?  Kyllä, ja heidän kuvansa ja nimensä on myös seinällä, jos ei enää hetken päästä muista jonkun nimeä. Ohjaajat tulevat heti kertomaan miten lapsen päivä on mennyt ja mitä tehty tms. Aina keksivät jotain kivaa sanottavaa.

 

Luokan vanhempainilloissa on aina myös ohjaaja mukana ja häneltä voi kysyä iltikseen liittyviä asioita. Tälläinen vanhempainilta oli jo ennen eskarin alkua. Hyvät tiedotteet tulevat aina parin kk välein (aluksi tietenkin iso nivaska). Monta kertaa vuodessa tulee kotiin (lapselle ja vanhemmalle erikseen) myös selkeä kyselylomake toiminnasta, eli ollaanko tyytyväisiä ja halutaanko jotain muutosta. Vastauksista tulee tiivistelmä kotiin ja varsin positiivisia ne ovat olleet. Wilman kautta voi ohjaajien kanssa kommunikoida kotoa käsinkin, mutta tietenkin varsinkin eskarivuonna heidän kanssaan tuli juteltua paljon lasta hakiessa.

 

Ohjaajat ovat ollet pysyviä, eli lähes kaikki samat naamat olivat vastassa esikoisen aikana eskarista tokan luokan loppuun ja vielä nyt kuopuksen mentyä kouluun.