Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

"Keskenmeno" raskauden ekan viikon jälkeen, voiko johtua rankasta päivästä?

Vierailija
01.06.2013 |

Raskauteni näkyi jo testissä, vaikka sen alkamisesta oli max. 2 viikkoa aikaa. Tänään olin ulkona kavereiden kanssa, en tietenkään juonut enkä polttanut tai muutenkaan riehunut, mutta suht. myöhään meni. Kotiin päästyäni aloin vuotaa ja kokkareita on sen verran paljon, että raskaus ei taatusti tästä enää jatku.

 

Oliko omalla toiminnallani osuutta asiaan? Olisiko pitänyt varjella itseään ja jättää lähtemättä ulos, tai lähteä jo aikaisin kotiin?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et ole tuota voinut aiheuttaa mitenkään, vaan se olisi mennyt kesken joka tapauksessa. Surullinen juttu, mutta mietit nyt vaan niin, että parempi että tuli pois jo heti alussa. Itsellänikin ollut 2 alkuraskauden keskenmenoa ja tulleet itsekseen pois jo aika pian plussan jälkeen. Ne vauvat, tai siis alkiot eivät vain olleet elinkelpoisia. Eli älä syyttele itseäsi, toi oli korkeamman kädessä, tai kohtaloa tai miten nyt haluaakin ajatella, joka tapauksessa ei sinun syytäsi.

 

Tsemppiä ja voimia sinulle!

Vierailija
2/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei se elinkelpoinen olisi ollut. Paikoillaan ei voi olla koko raskautta, se ei ole luonnollista. Toivottavasti toivut ja pääsette yrittämään uudestaan. Tsemppiä ap ja kaikkea hyvää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missään nimessä tuollainen ei voi aiheuttaa keskenmenoa. Päin vastoin, normaalissa raskaudessa esim. kevyt liikunta nimenomaan alentaa keskenmenoriskiä - paikallaanoloa ja kokoaikaista lepoa suositellaan vain riskiraskauksissa.

 

Alkuraskauden keskenmenot ovat erittäin yleisiä - kemialliset raskaudet mukaanlukien yli puolet raskauksista menee kesken. Alkuraskauden keskenmenot johtuvat miltei poikkeuksetta sikiön kromosomipoikkeavuuksista tai muista kehityshäiriöistä, vaikka elokuvissa keskenmenoja saadaankin lähinnä järkytysten tai kaatumisten seurauksena.

 

Tsemppiä ja onnea tulevaan!

Vierailija
4/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäri vakuutti minulle, ettei äiti voi omalla elämisellään vaikuttaa keskenmenoon. Pieni valvominen ei siis aivan varmasti ole keskenmenoasi aiheuttanut.

Vierailija
5/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei. Menetin toisen kaksosista. Tottakai äiti-moodi laittaa ajattelemaan että olisinko voinut tehdä jotain toisin? Olisinko voinut ottaa rauhallisemmin? Miksi kävelin kaupungilla ja olisinko voinut juoda enempi vettä? Mutta munasolu oli itse alkanut kehittymään virheellisesti ja jakautuminen väärin liian aikaisin teki sen elämän kehittymisen mahdottomaksi. Ei se mistään muusta johdu.

 

On olemassa paljon huume- ja alkoholistiäitien vauvoja. Äitejä joiden lapsi itkee nikotiinin perään eikä maidon. Elämä on vaan joskus hiuskarvan varassa. Mutta älä soimaa itseäsi.

 

Ainoa hyvä jota voisit tässä miettiä on että miten hyvä äiti olisitkaan koska sinulla on tuo ajatus lapsen parhaasta! Olet huolissasi lapsesta ja tekisit hänen eteensä asioita. Se on sinussa. Sure menetettyä raskautta mutta älä soimaa itseäsi.

Vierailija
6/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei. Tämä on nyt ihan kauhea esimerkki, mutta ajatellaan, miten hirveällä tavalla raskauksia alkaa ja äidit ovat aivan hajalla (sota-ajan raiskauksista alkunsa saaneet raskaudet tai yleensäkin sota-ajan kauhut, pelko ja ahdistus), joskus puolisolle tapahtuu jotain kauheaa tai tulee ero, irtisanominen työpaikalta, muu konflikti, siis voi tapahtua vaikka mitä kauheita kriisejä ja draamoja, eikä raskaus silti mene kesken. Vauva elää omaa kohtuelämäänsä, eikä siinä mikään tuollainen kuvaamasi vaikuta suuntaan tai toiseen. Muutenhan pitäisi vain istua hiljaa paikoillaan.Meitä ei olisi 7 miljardia täällä maapallon päällä, jos raskaudet menisivät noin helposti kesken. Huonoissa oloissa, huonolla ruualla, huonolla seurannalla lapsia syntyy kuin liukuhihnalta kehitysmaissa. Ei, baari-ilta ei vaikuttanut siihen millään tavalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä vedin raskauden ekalla viikolla vahvoja särkylääkkeitä naamaan. Luulin, että menkat on tulossa kun kivut oli ihan vastaavat joskin paljon pahemmat. Että hups...

Vierailija
8/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap täällä taas. Jatkamme siis yrittämistä ja minä jatkan normaalia elämääni. :) Kiitos teille kaikille vastauksistanne!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee jatkossa se testi vasta myöhemmin, niin ei tule pettymyksiä ja voit ajatella että menkat oli vaan myöhässä.

Vierailija
10/10 |
01.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="01.06.2013 klo 17:54"]

Tee jatkossa se testi vasta myöhemmin, niin ei tule pettymyksiä ja voit ajatella että menkat oli vaan myöhässä.

[/quote]

Tekisin, mutta kärsimätön mieheni kuumottaa ja kyselee menkkojen alkamisesta jne. jo ennen kuin niiden aikakaan olisi.. Haluaa hirmuisesti lasta, ehkä jopa enemmän kuin minä!  :D Yritän toppuutella innostusta; kuulemma se nostaa todennäköisyyttä tulla raskaaksi jos ottaa ihan vaan rennosti.

 

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän yhdeksän