Takaisin Suomeen, jännittää!
Mä olen asunut muualla jo 23 vuotta. Nyt työt tuo mut takasin Suomeen, oon täällä jouluun asti. Mies ja muksut jää kotiin, tulevat sit jouluks tänne. Mua jännittää! Oonhan mä täällä lomilla käynyt ja seurannut muutenkin Suomen asioita, MUTTA! Mä asun ensimmäistä kertaa aikuisiällä lähellä mun sisaruksia ja varmasti tavataan melko usein. Mitä mä niiden kanssa juttelen, iiiikkk! Ja niillä on puolisot ja perheet, niidenkin kanssa mun kai täytyy seurustella.. Hui, oikeesti!
Kommentit (5)
Kaupunkiin, onneks :D Ja onneks aika on lyhyt.Mua ei huolestuta varsinaisesti Suomeen sopeutuminen, mä oon asunu kauemmin muualla kuin Suomessa, joten en mä tässä ajassa kuitenkaan ehdi "kotiutua", mutta se on uutta että sisarukset on lähellä.
Minuakin jännitti sama asia joskus. Tosi typerää! Sehän on kuitenkin se oma sisko, jonka kanssa elettiin elämän alkuaika samassa huoneessa ja välillä nukuttiin samassa pedissäkin. Luonteiltamme ja kiinnostuksen kohteiltamme olemme toistemme vastakohtia, ja kun muutin vuosien kuluttua samaan kaupunkiin, jännitin tosi paljon, mitä ihmettä hänen kanssaan puhuisin ja pitäisikö hän minua ihan tylsänä ja idioottina. Ihan turhaan pelkäsin! Sisko oli se oma rakas sisko. Tuntui kuin välivuosia ei olisi ollutkaan. Joten älä huoli, sisko luultavasti on onnessaan, kun saa sinut taas "takaisin", ja tutustuttaa sinut innokkaasti kaupunkiin eikä saa suutaan suljettua, kun hänellä on niin paljon kerrottavaa.
Toivottavasti noin tapahtuu :D -ap-
Muutatko isolle vai pienelle paikkakunnalle? Kaupunkiin vai maalle?