Naisen asema Intiassa
Joukkoraiskaukset Intiassa herättävät keskustelua naisten turvallisuudesta maassa. Viikonlopun aikana joukkoraiskattiin myös naispoliisi, joka revittiin ulos autosta väkivaltaisesti kun hän oli saattamassa edesmennyttä siskoaan viimeiselle matkalle.
Eräs amerikkalainen CNN:lle kirjoittanut yhdysvaltalainen nainen kertoi puolestaan post-traumaattisista kokemuksistaan palattuaan 3 kk Intiassa vietetyn ajan jälkeen USAhan. Miehet olivat jutun mukaan olleet jatkuvasti kimpussa.
Thomson-reutersin tekemä tutkimus listaa Intian maailman neljänneksi pahimmaksi maaksi naiselle. Afganistanin, Kongon republikaanisen tasavallan ja Pakistanin jälkeen.
Intian laki sallii avioliitossa tapahtuvat raiskaukset.
Kommentit (3)
Onko tämä todellinen miehen luonto, kun se saa vapaasti toteuttaa itseään kulttuurissa, jossa epätasa-arvo on peruslähtökohta? Ikävä, hyvin ikävä ajatus.
Ironista, kun Intiaa pidetään niin feminiinisenä ja rauhanomaisena kulttuurina (verrattuna länsimaihin). Sinne mennään kuuntelemaan guruja ja opetellaan tyyneyttä.
Nämä viimeaikaiset uutisoinnit ovat tuoneet esiin Intiasta sitä kuvottavaa puolta niin paljon, että kylläpä on alkanut tuntua henkisen tasapainon etsiminen joogafilosogian kautta silkalta huijaukselta ja humpuukilta.
Eivät ole intialaiset miehet yhtään parempia kuin muuallakaan, ehkä jopa pahempia.
Tässä amerikkalaisopiskelijanaisen tarina.
http://edition.cnn.com/2013/08/20/world/american-student-india-sexual-harassment-irpt