Onko täydellinen käytöstapojen puute merkki esim. hulluudesta
Puhutaan siitä jos käytöstapoja ei ole. Siis ihan kirjaimellisesti. Mutta kuitenkaan ei ole vammainen vaan koulutus löytyy.
Kommentit (13)
Suomi olisi tolla logiikalla hulluja pullollaan.
Tarkoitatko käytöstapojen puutteella sitä, että henkilö lähettää puolitutuille sähköpostiviestejä, joissa haukkuu näitä, vai tarkoitatko käytöstapojen puutteella sitä, että henkilö syö suu auki?
Ei välttämättä. Voi kertoa myös vaikkapa neurologisesta oireyhtymästä. Jos siis ajatellaan, että "hullu" on "mieleltään sairas" ja on joskus ollut "terve". Neurologinen "potilas" voi myös olla jossakin mielessä "sairas", mutta hän ei ole koskaan ollut "terve" eli neurologisesti normaali, eikä hänestä luultavasti voi sellaista tulla. Tosin jotkut asperger-lapset pärjäävät aikuisena ihan hyvin, niin että tiedä sitten.
Ei välttämättä. Voi olla päätynyt pitkällisen harkinnan jälkeen olemaan välittämättä tietyistä käytöstavoista, koska kokee ne turhiksi ja konservatiivisiksi. Tai voi olla neurologisesti epätyypillinen, esim. oma as-lapseni ei yllättävissä tilanteissa osaa soveltaa ulkoa opettelemiaan käytöstapoja, koska hänellä on vaikeuksia ylipäätään soveltamisessa ja sosiaalisten tilanteiden tulkinnassa. Vammainen tai heikkoälyinen hän ei ole, eikä "hullukaan", ainoastaan sosiaalisesti kömpelö.
Täydellistä käytöstapojen puutetta. Kirjaimellisesti. Ei sitä että juo punaviiniä, vaikka syö kalaa ja kanaa.
Vaan sitä että tervehtii sanomalla olet lihonut. Tai sitten sanomalla terve. Lukee työpaikan lounaalla lehteä. Tai sitten puhuu eilisillan eritteistä ja seksistä, vaikkei kukaan halua kuulla.
Lukekaa tuosta "mitä outoa vieraat ovat tehneet" pahimpia niin alatte päästä kärryille. Jos ette ole tällaista ihmistä koskaan tavanneet.
Olen miettinyt samaa! Eräs aikuinen mies, isä, korkeasti koulutettu heittäytyy mykäksi kun häntä ei ilmeisesti kiinnosta olla kohtelias eli puhua. Siis ei vastaa yhtään mitään! Miten tällaiset pääsee naimisiin ja lisääntymään?
En tiedä. Minut haukkui törkeästi eräs pari vuotta jotenkuten tuntemani ihminen. Oikeastaan ihan sama, onko se hullu vai tyhmä. Kuollut se mulle on.
[quote author="Vierailija" time="14.05.2013 klo 17:02"]
Täydellistä käytöstapojen puutetta. Kirjaimellisesti. Ei sitä että juo punaviiniä, vaikka syö kalaa ja kanaa.
Vaan sitä että tervehtii sanomalla olet lihonut. Tai sitten sanomalla terve. Lukee työpaikan lounaalla lehteä. Tai sitten puhuu eilisillan eritteistä ja seksistä, vaikkei kukaan halua kuulla.
Lukekaa tuosta "mitä outoa vieraat ovat tehneet" pahimpia niin alatte päästä kärryille. Jos ette ole tällaista ihmistä koskaan tavanneet.
[/quote]
Mitä pahaa on lukea lounastauolla lehteä? Minä ainakin luen enkä koe olevani huonokäytöksinen. Toki pystyn keskustelemaan samalla muiden kanssa ja nostamaan katseeni lehdestä, jos joku puhuu minulle. Tai jos vastaa tervehdykseen terve... Niin mitä siitä? Mielestäni huonoja käytöstapoja on kiittämättömyys, päästä varpaisiin katsominen, tervehdykseen murahtamalla vastaaminen tai kokonaan vastaamatta jättäminen, puhuu röyhkeästi, haukkuu muita jatkuvalla soitolla jne.
Kertoo ehkä välinpitämättömyydestä muita kohtaan, itsekkyydestä, ylemmyydentunnosta? Toisessa päässä on sitten ihmiset jotka ovat kadottaneet omat tarpeensa muiden miellyttämiseen ja hyviin tapoihin.
Onhan noita neurologisia poikkeamia mitkä voi aiheuttaa käytöstapojen puuttumista mutta myös jotkut sairaudet kuten Alzheimerin tauti. Olin töissä vanhainkodissa missä oli korkeasti koulutettu nainen joka saattoi sanoa paukauttaa ruokailuhuoneeseen tullessaan että "täälläpä haisee paska, kuka täällä on paskonut housuunsa" ja kaikenlaisia alapääjuttuja. Alzheimerista kuulemma johtui, oli sivistynyt ja koulutettu ihminen mutta sairaus muutti persoonaa.
^Saattaa myös johtua siitä, että siellä haisee paska yötä päivää ja joka paikassa ja paska on yleisesti tärkein puheenaihe vanhusten kesken.
Kerro tarkemmin.