Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia Venlafaxin-lääkkeestä?

Vierailija
23.08.2013 |

Käyttääkö kukaan Venlafaxinia? Mihin vaivaan ja millaisella annostuksella? Onko auttanut? Sain reseptin noihin, kun Cipralex ei enää auta... Diagnoosina toistuva vaikea masennus ja voimakas ahdistuneisuus. Tiedän, että ko. lääkkeestä eroon pääseminen tulee olemaan aikanaan vaikeaa, mutta tällä hetkellä olo on niin kamala että se tuntuu kaukaiselta ja pieneltä ongelmalta.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollu käytössä nyt puolivuotta vaikeaan masennukseen ja ahdistukseen. Aamuisin menee 225 mg. On auttanut, ahdistus ei ainakaan enää niin voimakasta. Yhdesti jäänyt vahingossa ottamatta ja sen kyllä huomasi. Koko päivän tosi voimakas pahoinvointi.

Vierailija
2/6 |
23.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Venlafaxinin/Efexorin hyödyistä, haitoista, sivuvaikutuksista, vieroitusoireista ym on keskusteltu todella paljon, kokeile googlettaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei näiden lääkkeiden kanssa auta kuin kokeileminen. Netissä kokemuksistaan kertovat lähinnä ne, joilla on ollut vaikeita sivuvaikutuksia.

 

Jos ostat napit, voit lukea melko täydellisen luettelon mahdollisista vaikutuksista siitä paperista pakkauksen sisällä.

Vierailija
4/6 |
23.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Annos on 225mg ja syön niitä masennuksee, pakko-oireisiin ja ahdistuneisuuteen, on kyllä auttanut mutta olen huomannut että nykyään on syke koko ajan korkealla ja saattaa tulla sydämmen tykytystä.

Vierailija
5/6 |
19.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

.

Vierailija
6/6 |
19.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tehokas lääke, toimii monilla perinteisiä SSRI-mössöjä paremmin. Toisaalta esim. seksuaalipuolen ongelmat tutkimusten mukaan vielä SSRI-lääkkeitäkin voimakkaammat. Toki yksilöllisiä eroja löytyy, mutta suurin osa kokee näin. Uniongelmat myös venlafaksiinihoidon aikana yleisempiä, jos verrataan esim. essitalopraamiin, jonka moni voi kokea päinvastoin lamaavana/väsyttävänä. Venlafaksiini pikemminkin piristää, etenkin, jos annos on 150mg tai isompi, jolloin noradrenaliinivaikutus astuu kuvioihin voimallisemmin. 

En halua pelotella, mutta Venlafaksiinin lopettaminen etenkin pidemmän, vuosikausia jatkuneen hoidon jälkeen monilla _erittäin_ vaikeaa. Näissäkin toisaalta syytä muistaa yksilölliset erot, mutta kuitenkin. Lopettamiseen on hyvä varata aikaa ja tehdä se _to-del-la_ hitaasti (kaikki lääkärit, etenkään yleislääkäripuolella ei tätä tajua/tiedä). Kannattaa melkeinpä lopettaa vaihtamalla pidemmän puoliintumisajan omaavaan SSRI-lääkkeeseen, sillä voi välttää osan ongelmista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä neljä