Nolottaa...
Joo, ei tartte sanoo, että on tyhmä juttu.
Mutta jollakin tavalla nolottaa aina tilanne, jossa mieheni saa huomauttelua isoita jaloistaan. Itse ei ole moksiskaan, mutta minä jotenkin vaivaannun. Ja sitten vielä meidän 9-vuotiaallekin aletaan vinoilla, että kyllä sullekin varmaan on tiedossa isot jalat kun isälläskin. Sen olen sopinut, etten kenkäkauppaan miehen kanssa mene. Onko 46/47 poikkeuksellisen iso jalankoko?
Kommentit (14)
Ei se nyt ole "kuin" tavallinen 180 ruipelo.
No hhmmm. On se sit kyllä aika isokenkäinen :)
Mun 190 miehellä on 45 kenkä (tai 46 joskus)
Enemmän noloa on jos miehellä on pienet jalat tyyliin 39 tai 40.
Exällä oli juurikin 46 tai 47 riippuen mallista ja pituutta oli 186 cm.
Niin kai. Joskus se valittaa, ettei löydä mieleisiään kenkiä.
Mutta juuri näin kesällä ei sitten juuri kenkiä tarvitakaan. Huomaan, että sen työkaverit vitsailee, että se koko firman isokenkäisin. Hauska juttu varmaan juu.
Miesten jaloista: Sanokaa mitä sanotte, mutta tuhdit lättäjalat on jotenkin vastustamattoman äijää.
No voi jestas. Mikä tarve ihmisillä on huomautella toisten fyysisistä ominaisuuksista? Aika yksinkertaista.
Sano ensi kerralla, että et pidä siitä että miehesi jalkoja arvostellaan.
Siis ei kysymys ole siitä, että mieheni "fyysisiä ominaisuuksia" arvosteltaisiin, tyylliin että oletpa lihava. Jalkojen ja kenkien kommentointi on sellaista kovaäänistä, kai hyväntahtoista puhetta, joka vaivaannuttaa minua. Ei siis miestäni. Eli siis esim. autoon noustessa vitsaisllaan, että xx sitten apukuskin paikalle, kun se jalat ei muualle mahdu. Ihmettelen toki tuota huumoria.
Pöh. Mun mies 184cm ja kengänkoko 46.
Mun mies on 176cm ja jalka 47, eikä ole ikinä tullut mieleen ett olisi liian isot, eikä ole kukaan muukaan sen jaloista kommentoinut :D
Mitä ihmettä, eihän 46-47 ole mitenkään iso miehen kengän koko. Mun miehellä on 45-46 ja pituutta 200 cm. Hänellä siis pieni jalka pituuteen nähden. Kaupoissa on tarjolla vaikka kuinka paljon tämän kokoisia kenkiä. Eikä koskaan oteta suurimpia kenkiä kaupasta.
Meillä oli juuri 16-vuotias poika kylässä ja hänellä oli Niken lenkkarit 49,5 koko. Ne oli aika isot.
Aloittaja: No saako se kommenttaja isoista jaloistaan? Vaivannuko?
No eiköhän tuo miesten vitsailu toisen isoista jaloista ole vain pienijalkaisten kateutta. Tula edelläkin joku kirjoitti, että se naisellisen pieni jalka nolo on,
No johan on :))) Onko miehesi muuten iso mies? Ei tuo nyt mitenkään tavattoman iso kengän koko ole paitsi jos äijä on jotain 175 pitkä