Pitkän univelan kuittaus?
Kuinkahan kauan kestää että vuoden univajeen jälkeen pääsis taas jotenkin pois zombie-tunteesta ja takaisin elävien kirjoihin?
Meidän vauva on nyt tasan vuoden ja ollut koko tämän ajan tosi huono nukkuja. Ei ole auttanut mikään. Lääkärit ja uniklinikat ovat ihmetelleet kuinka vähän tuntimääräisesti meidän nappula nukkuu vuorokaudessa. Vaikka kumminkin käyttää hurjan määrän energiaa päivässä, koska on liikkunut aikaisin. No juu, nyt on nukkut pari viimeisintä yötä ensimmäisiä kertoja niin että on täytynyt vaan kerran käydä auttamassa, kun raasu on saanut itsensä pinnasängyssä jumiin nurkkaan. Eli ollaan saatu nukkua melkein koko yö rauhassa. Ja nyt sitten vaan nukuttais itteäni vielä kahta kauheammin....
Että kuinka kauan teillä on mennyt siihen että ootte päässet takaisin "omaksi itseksenne" sieltä loputtoman valvomisen sumuisesta suosta?
Kommentit (6)
Heh....kukaan ei vastaa mitään kun ei ole ap:n kirjotuksessa mitään haukuttavaa tai retosteltavaa...kukaan ei pettänyt ketään eikä kukaan o huono äiti :D
Poika oli 2,5 vuotta todella huono nukkumaan. Nooh helpotus tuli kun muutettiin, poika nukkuu yöt ihan rauhassa, mitä nyt joskus pahaa uni/kasvukivut herättävät. Pikkuhiljaa ottanut noita univelkoja kiinni nukkumalla viikonloppuisin tunnin pari pidempään joka lauantaina tai sunnuntaina että saa isi katsoa sen hetken katsoa pojan perään ja hoitaa aamutoimet.
Kyllä se siitä helpottaa ap. Torkut vaikka kun lapsi on päikkäreillä tai pyydät jos lapsen isä viettäisi aikaa lapsen kanssa hetken aikaa kahdestaan ja otat torkut. Niin ja yrität mennä illalla ajoissa nukkumaan ja sen avulla myös saada velkoja pois.
mutta kyllä se vei kuukausia. Nukuin myös päikkäreitä aina kun oli tilaisuus, töihin palattuanikin.
Rauhoittelin itseäni oikein määrätietoisesti iltaa kohti, ei nettiä, ei telkkaria vaan lukemista. (Olen perusrytmiltäni yökukkuja.)
Ja jos pääset itseksesi ulkoilemaan, käytä tilaisuus hyväksesi! Ihanaa, että sanot lastasi nappulaksi, hymyilytti.
Kyllä se sumu hälvenee. Kauniita unia. :)
lapsivapaa viikonloppu jona sain nukkua kaksi 14 tunnin yötä. Sen jälkeen olin taas entiselläni.
Nykyään valvon liian myöhään ottaessani sitä kuuluisaa omaa aikaa ja nukahtamisen kanssa on ongelmia, kun en osaa rauhoittua.