Oi miksi, miksi , miksi... sellaiset ihmiset lisääntyy
jotka eivät välitä edellisistä lapsista ja joilla ei ole resursseja hoitaa & elättää lapsiaan. Taas näin yhden tällaisen tapauksen tänään ja jäin kyllä miettimään, että rahanko takia niitä lapsia "tehtaillaan" :/ ja millaiset ns eväät lapsi saa elämään kun vanhemmat on vuosi toisensa jälkeen sossunelätteinä.
Ymmärrän kyllä tilapäisen sosiaalitoimiston avun, sitä vartenhan se on. Mutta en sitä, että tehtaillaan lapsia ja sossu elättää. Itse ei pystytä edes huolehtimaan lapsen perustarpeista. Lapset likaisia, nälkäisiä.Lapsilla pahoja käytösongelmia ja vanhemmat notkuu kotona. Ja lisää lapsia vaan kuin liukuhihnalta. Järkkyä!
Kommentit (6)
Oletko Anu siksi ko. alalla että voit nostaa itseäsi ylemmäs paheksumalla muita?
Ei me täällä palstalla notkuvatkaan mitään yhteiskunnan ylintä eliittiä olla.
Niinpä. Miehen ex mm. mielummin bailaa ja bilettää ja käyttää omaa aikaa, kun on lastensa kanssa (eri isille hankittuja, tietenkin). Silti on avoimesti kertonut, että jatkaa niin kauan vauvojen tekoa, kunnes saa tytön. Kolme poikaa on ja hoidattaa heidät iseillään suurimmaksi osaksi.
[quote author="Vierailija" time="08.05.2013 klo 18:03"]
Ei me täällä palstalla notkuvatkaan mitään yhteiskunnan ylintä eliittiä olla.
[/quote]
No mä kyllä elätän itse lapseni ja palstalla käyn pari kerta kk.
Sellaisethan usein juuri eniten lisääntyykin