Lue keskustelun säännöt.
Mitä mieltä Cronbergin (vihr.) ehdotuksesta?
01.02.2013 |
Europarlamentaarikko Tarja Cronbergin (vihr.) mukaan Suomen pitäisi järjestelmällisesti tarjota työpaikkoja työttömille espanjalaisnuorille.
Hän puhuu nuorisotakuun ajatuksen ulottamisesta EU:n tuella espanjalaisiin: kaikille opiskelu- tai työpaikkaa ei toki taattaisi, mutta tietylle määrälle voitaisiin Suomessa kiintiöidä opiskelu- tai työpaikkoja. Määrä voisi Cronbergin mukaan olla jollakin aikavälillä esimerkiksi 50? 000 nuorta.
http://www.karjalainen.fi/fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/24312-cr…
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
kun suomalaisille nuorille ei tunnu työt kelpaavan, niin miksei sitten otettais työntekijät muualta.
niin ne tekee arabimaissakin. Esim Saudi-Arabiassa on 92% ulkomaalaisia työntekijöitä. Lähinnä Intiasta ja Filippiineiltä. Systeemi toimii siellä, niin tietysti täälläkin.