Ostaakko vielä tuplat kun esikoinen 2v9kk vauvan syntyessä?
Kuopuksella on la 3kk päästä ja esikoinen on silloin tuon 2v9kk suunnilleen. Ollaan autoton perhe, eikä täällä meillä päin kulje busseja yms. eli kävelemällä mennään. Keskustaan on matkaa reilu 2km ja lähimpään isompaan ruokakauppaan se 1,5km. Meillä on myös koira, jonka usein lenkitän lapsen kanssa yhdessä kun mies tekee pitkää päivää.
Vaunujen ostaminen meillä on joka tapauksessa edessä, esikoisen käytössä nyt olevat Scooterit eivät vauvalle kuitenkaan käy. Mutta ostsakko tuplat, vai mitkä?
Kommentit (12)
Ostin käytetyn seisomalaudan ja riitti hyvin. Sen kanssa oli helppo kulkea bussissakin, tuplat olis olleet kovin leveät ja raskaat.
Ja tosiaan kesäksi esikoiselle 12-tuumainen polkypyörä apupyörillä ja taakse se erikseen lisättävissä oleva aikuisen työntötanko jos väsyy kesken matkan.
Ja tosiaan kesäksi esikoiselle 12-tuumainen polkypyörä apupyörillä ja taakse se erikseen lisättävissä oleva aikuisen työntötanko jos väsyy kesken matkan.
Lapsi jaksaa kulkea potkupyörällä itsekseen. Nopeasti, ketterästi ja pitkiäkin matkoja, hiekkatiellä ja poluillakin. Äidin ei vaunujen lisäksi tarvitse työntää polkupyörää hankalasti työntötangosta.
Plussana vielä se, että lapsi oppii pyöräilyn tasapainon. Ei tarvii aikanaan polkupyörässä apupyöriä ehkä lainkaan.
muutaman kilometrin matkoja, kävelee välillä ja on välillä kyydissä levähtämässä. Itse pärjäsin ilman tuplia, esikoinen 2,5v kun vauva syntyi. Hän oli reissut puistoon (1-3km) laudalla ja lähikaupassa (1km) käytiin samalla tyylillä. Mutta isommat ostosreissut tehtiin autolla.
Jos sun on tarkoitus lenkittää koiraa ja kyseessä on hieman pidempiä ja rivakampia lenkkejä vaativa koira, ostaisin tuplat. Niitä on helpompi työntää kuin pienipyöräistä, painavaa seisomalautaa, etenkin lumessa.
Eli vähän siinä ja siinä.
käytettyinä tuplat, kun toinen lapsi syntyi (sama ikäero kuin sun lapsilla ap) ja olin tosi tyytyväinen. Esikoinen sai vauvan synnyttyä sellaisia uhmakohtauksia, ettei häntä olisi saanut mitenkään siirrettyä pisteestä A pisteeseen B pulkalla, seisomalaudalla tai muulla vastaavalla. Kolmevuotias on vielä pieni, ja rattaissa hänkin sai hetken levähtää jos oli hankalaa.
Meilläkin koira, ja tein kaikki lenkitykset niin että lapset olivat rattaissa. Mielestäni koiran pitää saada omilla lenkeillään kulkea luontaista, nopeaa rytmiään. Se tarvitsee liikuntaa (ja minä myös ;), ja oli kaikkein vaivattominta että lapset olivat rattaissa. Muutenkin pidän siitä, että siirtymät menevät ripeästi. En näe mitään järkeä siinä, että kerhoreissujen matkoihin menisi enemmän aikaa kuin itse kerhoon tms.
sellaiset tuplat, jotka muuntuvat myöhemmin yhden lapsen rattaiksi, eli esim, phil&tedsit sisaristuimella. Noita saa nykyään edullisimmiltakin merkeiltä ja käytettynä kohtuuhintaan.
2v 5kk kun kuopus syntyi, eikä olis tosiaan ollut käyttöä tuplille. Seisomalauta ajoi asian aivan mainiosti!
Meillä ikäeroa 2 v 10 kk. Ilman autoa kuljetaan, mutta ei koiraa lenkitettävänä. Seisomalauta riitti hyvin. Lisäksi esikoinen kulki tosi paljon potkupyörällä ja talvella vedin pulkassa. Kun täytti neljä, seisomalautakin jäi turhaksi.
Olennaista taitaa olla se, kulkeeko esikoinen vielä paljon rattaissa. Meillä esikoinen jätti rattaissa istumisen kokonaan jo ennen kuopuksen syntymää 2,5-vuotiaana. Meni mieluummin pulkassa, potkupyörällä tai käveli itse. Jos olisi istunut vielä paljon rattaissa, olisin harkinnut tuplia.
Meilläkin koira, ja tein kaikki lenkitykset niin että lapset olivat rattaissa. Mielestäni koiran pitää saada omilla lenkeillään kulkea luontaista, nopeaa rytmiään. Se tarvitsee liikuntaa (ja minä myös ;), ja oli kaikkein vaivattominta että lapset olivat rattaissa. Muutenkin pidän siitä, että siirtymät menevät ripeästi.
En hankkisi.
Meillä esikoinen oli 2½ kun vauva syntyi eikä tarvittu edes seisomalautaa.
mun lapsilla ikäeroa oli 2v tasan eikä siitä ollut kyllä käyttöä kun ehkä 2-3kk. Sitten kun kolmonen syntyi ja ikäero oli 1,5v niin olivat ihan jees.
et saa käytettynä ostettua laadukkaita, niin en ostaisi. Halpoja tuplia ei kannata ostaa, mieluummin kunnon vaunut vauvalle ja seisomalauta/polkupyörä/pulkka esikoiselle.
Esikoinen veteli pitkiä päikkäreitä, ja niiden aikana olisi hyvin ehtinyt kävellä leppoisasti pitkiäkin matkoja. Toinen lapsi nukkui vain lyhyitä pätkiä kerrallaan, ja kun hän heräsi, ruokaa piti saada HETI. Palaute tuli myös toisesta päästä samoin tein. Kun pienempi alkoi heräilemään, oli tosi näppärää napata isompi tupliin ja kiirehtiä kotiin (tai muualle missä pienemmän pystyi syöttämään ja ehkä vaihtamaan vaipankin). Oli siis talvi kun pienempi syntyi.
Meillä päin pyöräteitä ei aurata lumisateen jälkeen kovinkaan nopeasti, joten en uskaltanut ostaa seisomalautaa. Ajattelin että sitä voi olla tosi työlästä käyttää, kun pyörätiellä on paljon lunta, varsinkin jos aura on heittänyt sille isoja kokkareita ajotieltä. Muuten oltaisiin varmaan pärjätty seisomalaudallakin.