Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

poliisit kävivät rippijuhlissa tarkastamassa juhlijoiden kunnon.

Vierailija
12.01.2013 |

tuli tuosta "minkä ikäiselle alkoholia kotona?" ketjusta mieleen..



Kummipoikani pääsi ripille ja siinä sitten juotiin ne onnittelumaljat. Alkoholipitoista kuohuvaa sai kaikki yli 15 vuotiaat, jotka halusivat. Eli joukossa oli paljon juhlakalun kavereitakin.



Yksi kaveri piipahti kotonaan kesken kekkereiden hakemassa kameransa ja hänen äitinsä sitten raivostui, kun oli kuullut (haistanut?) maljan nostamisesta.



Soitti poliisit ja poliisithan tuli. Lähtiessään kovasti pahoittelivat tilannetta, kun heille annettiin kuva, että paikalla oli kymmeniä teinejä ryyppäämässä. Eli kosteat kotibileet.



Kummipojan äiti sitten puolestaan suuttui tuosta poliisi piipahduksesta, että kuinka joku kehtaa noin pienestä asiasta nillittää. Eihän kellekään tarjottu paria desiä enempää.



Yritin rauhoitella tilannetta, kun munkaan mielestä se ei ole kummipojan äidin päätettävissä kenen lapsi saa juoda ja kenen ei. Vaan kunkin vanhemman. No, kyllä tämän toisenkin vanhempi ylireagoi. Ehkä pieni vanhempien keskenäinen juttelu olisi ollut paikallaan.



Kovasti alkoholi on tunteen asia tässä maassa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin meidän lapset osaa kyllä itsekin kieltäytyä.

Vierailija
2/3 |
13.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enkä pitäisi siitä jos lapselleni tarjoiltaisiin jossain kaverilla alkoholia.



Kyllä ne nuoret sen alkoholin joskus löytävät mutta vanhempien ei minusta pidä olla edesauttamassa sitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

lakia rikkomaan?