voinko palata enää hoitoalan töihin?mielipiteitä kiitos
kotona 5-vuotta, uskallanko enää hoitoalalle töihin..taitoja haluaisin ensin palauttaa mieleen...onkohan joitakin kursseja, joille kannattaisi osallistua? kokemusta kellään?
Kommentit (4)
kun oli pitkä tauko hoitoalan hommista. mutta toki mahdollista käydä varmaan kursseja, jotta taidot palautuu mieleen.
ja sitten se menee hukkaan , ku ei käydä töissä...älykästä. Mutta voithan mennä vaikka siivoojaksi, siinä ei kouluja tarvita.
järkevää hankkia hyvä ammatti ja sitten se menee hukkaan , ku ei käydä töissä...älykästä. Mutta voithan mennä vaikka siivoojaksi, siinä ei kouluja tarvita.
kun et mistään mitään tiedä! Valmistuessani ammattiin sijaisuuksia ja keikkaa oli tarjolla hyvin rajallisesti. Jos niskassa on talo- ja opintolainat, niin kahden viikon sijaisuus ei tarjoa kovinkaan suurta taloudellista turvaa. Lainat on maksettava ensi kuussakin, joten oikeastaan mikä tahansa vakituinen työ, jossa on säännölliset ansiot päihittää hoitoalan pätkä- ja keikkarumban, jossa elämäänsä ei tiedä kolmen viikon listaa pidemmälle.
Teho-osastolle, päivystykseen, leikkuriin tms ei. Jos olet lähihoitajaksi kyllä voi palata melkein mihin vain. Se on niin perushoitoa kuitenkin ja pääsee äkkiä kärryille. Jos olet sh niin jotain ainakin lääkehoidon koulutusta mielestäni olisi suotavaa hankkia. En tiedä mistä..