Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En tunnista siskoni 6v kaksosia

Vierailija
20.01.2013 |

Hävettää niin,etten myönnä tätä enään kellekkään.Vielä joku 3 vuotta sitten uskalsin sanoa,etten tiedä kumpi on kumpi.Kyseessä ei ole identtiset,vaan naamoissa on erilaisia piirteitä,mutten ole osannut vielä mielessäni yhdistää näitä erikoispiirteitä nimeen.Heitä ei pueta samanlaisiin vaatteisiin,mutta kun olen samassa tilassa lasten kanssa,odottelen jonkun kutsuvan lapsia nimellä,joten tiedän sillä vierailureissulla kumpi on kumpi.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tunnista kummilastani kaksoissisarestaan. Onneksi kyse on "vain" kummilapsesta eikä sisaren lapsesta ;)...

Vierailija
2/5 |
20.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunnistaminen tarkoittaa eri asiaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. toisella on silmälasit, mutta en koskaan muista, että kummalla. Nykyään sentään muistan molempien vaimojen nimet, auttaa paljon.

Vierailija
4/5 |
20.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka eivät olleet identtiset eikä edes kaksoset, mutta heillä oli n. vuoden ikäero ja todellakin olivat kuin kaksi Marjaa.

Ja koska heidän äitinsä puki lapset suht saman tyylisiin vaatteisiin, niin sekään ei auttanut asiassa..

Yritin sitten aina alussa, kun oli ns. nimen huuto, laittaa merkille pienet yksityis kohdat, esim. Maijalla on tänään punaiset sukat ja Marjalla on sitten vihreät sukat tms.

Ja asian pystyi tekemään vieläkin pahemmaksi se, että lapsilla oli melkeinpä identtiset nimet (tyyliin Anna ja Anni, Elli ja Ella tms.).

Vierailija
5/5 |
20.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärsin muistavani lasten nimet äitien kautta, tyyliin: Kerttu, Millan ja Mikan äiti.



Rupesin yhdistämään kaksosista toisen äidille, toisen isälle. Siis: Henrik, Teemun isä. Ja Malla, Timon äiti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän neljä