Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vihreiden ajama sähköbussisekoilu hyytyi heti alkuunsa, liian kylmää

Vierailija
27.11.2012 |

Sähköbussikokeilu hyytyi heti alkuunsa



Espoossa eilen koekäyttöön otetun sähköbussin liikennöinti on keskeytynyt heti kättelyssä teknisen vian vuoksi. Bussin korjaamiseen odotetaan parhaillaan ohjeita Portugalista.



Espoon sisäisellä linjalla yksitoista liikennöivä auto ei ole kulkenut tänään, vaan reitti on ajettu tavallisella bussilla. Liikennepäällikkö Sven Nyholm Veolia Transportilta kertoo, että vian korjaamiseen odotetaan nyt ohjeita Portugalista.



Sähköbussi on tarkoitus saada takaisin liikenteeseen mahdollisimman pian eli torstaina tai perjantaina, Nyholm sanoo. Tällöin päästäisiin myös kokeilemaan laitteen talviominaisuuksia.

Sähköbussin koekäyttö alkoi eilen



Helsingin Seudun Liikenteen sähköbussikokeilu käynnistyi eilen Espoon sisäisellä linjalla 11. HSL:n tarkoituksena on testata eri valmistajien sähköbussien toimintaa Suomen kesä- ja talvioloissa.



Testillä haetaan tietoa akkusähköbussin suorituskyvystä ja vaihtoehtoisten polttoaineiden eroista. Myös matkustajien mielipiteitä sähköbusseista kartoitetaan.



Vuoteen 2018 mennessä HSL:n tavoitteena on saada linjoilleen jopa sataa sähköbussia.



http://yle.fi/uutiset/sahkobussikokeilu_hyytyi_heti_alkuunsa/6392669

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla