Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen neljän lapsen äiti, töissä ja nyt aloitin myös opiskelut.

Vierailija
27.01.2013 |

Viikonlopun olen pähkäillyt ja osin katunutkin ratkaisua aloittaa opinnot. Esikoinen angstaa teiniyttään, kuopus uhmaikäänsä, rahat on.. ei nyt loppu mutta vähissä ja koulupäivien lastenhoito on täysin hakusessa, tukiverkkoa ei juurikaaan tässä lähellä ole.

Mies on, mutta tekee pitkää päivää myös, eikä työtilanne juurikaan anna periksi joustaa perheen hyväksi..Pomot huohottaa niskaan tuloksen perään.



Kaduin siis hetken, jopa säälin itseäni ruuhkassani. Kunnes nyt tajusin, miten hiton hyvin asiat on; on töitä, saan opiskella uuteen ammattiin, mulla on lapsia ja mies, ollaan terveitä, teini uskaltaa angstata, samoin se uhmis.

Huomenna kysyn mummolta kaukana, haluaisiko tulla joskus meille käymään (hoitamaan pienintä koulupäivänä) tai haluaisiko ottaa lapsen vaikkapa viikoksi silloin toiseksi tällöin.

Jos mummolle ei käy ei se haittaa, keksitään sitten jotain muuta.



Kiire, paineet, stressi, epävarmuus, epäusko, hirvitys, pelko..Elämäähän se vain on.



Aion ottaa kaiken irti noista kaikista tunnetiloista seuraavan parin vuoden aikana!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun niiden eteen viitsii nähdä vaivaa!

Vierailija
2/3 |
27.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

t. Toinen neljän lapsen äiti samassa "jamassa"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ruuhkaistahan tämä on ollut. Tein puoli vuotta sitten viisaan päätöksen ja vähensin työtunteja niin että nyt on 6h/päivä. Ja nautin todella!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän seitsemän