Minkä neliön näistä kerrostaloista valitsisit, HKI?
Galluppia. Minkä näistä valitsisit! Etsitään perheasuntoa, ja nyt kysyn, mikä mieleisin...? Onko hajontaa? Kiitos kaikille jotka vastaatte!
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/product/realties/common/public/se…
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/product/realties/common/public/se…
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/product/realties/common/public/se…
Kommentit (35)
Rauhallisin sijainti (kivat maisematkin parvekkeelta), sekä paras pohja.
Tukehtuisin Kallion asuntoon, koska siinä ei ole edes parveketta.
Lauttasaarentien kämppä ihan hirmu vilkkaan tien varressa, tulossa kauheita remontteja, joissa puretaan mm. asbestia, ei siellä voi silloin asua -> ei.
Hämeentien kämppä ihan hirmu vilkkaan tien varressa -> ei.
Särkiniementien kämppä siis näistä paras. Sen hintakin on sitten kyllä melkoinen, kun menee yli 600 000 euron.
Tuolla 600 000 eurolla pitäisi mielestäni saada kyllä jo parempikuntoinen ja kiva kämppä jostain, mutta jos nyt noista kolmesta on pakko joku valita, niin Särkiniemen kämppä silloin kyllä lapsiperheelle.
Edellinen siis mä, oli heittänyt pois kirjautumisen.
jos noista on pakko valita. Ekaan tulossa putkiremppa, kakkosessa on paska pohja. Kolmannessakin oli hirveä vastike, jos muistan oikein. Jättäisin noin henk. koht. kyllä ostamatta kaikki.
siellä olis takka ja sauna.
Eka kuitenkin, koska siinä eniten neliöitä. Ja kivat kaksi parveketta.
Kallion kämppä oli kamala.
Kaupungissa asuu lapsiperheitä jotka viihtyy ihan hyvin. Kallion ala-asteelle ei ole tosta montaa sataa metriä ja useampikin päiväkoti ihan vieressä. Linjoilla on upea leikkipuisto.
-eka asunto on parhaalla sijainnilla kulkuyhteyksiä ajatellen (tuo toka on vähän syrjemmässä). En tiedä sitten, onko melua tuolla. Kaksi parveketta vaikuttaa kivalta
-toka on esteettisin, tosin noissa muissa on niin kammot huonekalut että se vaikuttaa. Tokassa huonoa on se, että kahden pikkumakkarin välillä ei ole mitään kunnon ovea
-sama ongelma kolmannessa asunnossa, jos haluaisi, että iso makkari on erillinen huone, se ei sitä ole
Eli huoneita ja sijaintia ajatellen, eka. Esteettisin on toka asunto.
Yksikään kämppä ei ollut Herttoniemessä eikä yksikään maksanut 600 000 euroa!
Hakaniemi ei ole alue, jossa haluaisin antaa lasteni ulkoilla vapaasti. Lauttasaaressa taas se on mahdollista.
1, jos olet remppahenkinen, 2 jos taas et ole.
2. lasten kanssa, 3. ilman lapsia.
1 sijaitsee Lauttasaaressa ilman Lauttasaaren etuja. Tuo on todella vilkas tie, joka menee editse.
Ottaisin kakkosen, sillä tuon eka vaihtoehto sijaitsee aivan Lauttasaarentien varrella, jossa jyrää busseja ja muuta liikennettä koko ajan, lisäksi tuleva metro kulkee käytännössä talon alta... Kakkonen sijaitsee rauhallisella paikalla ja upeat merelliset ulkoilumaastot lähellä. Kolmonen taas on sijainniltaan ihan hyvä mutta Hämeentiellä kova liikenne myös enkä ainakaan lasten kanssa sinne muuttaisi.
toisaalta noilla hinnoilla saisi ihan kelpo rivarin jostain merelliseltä alueelta vaikka itäisemmästä Helsingistä...
Mä luen ilmoituksen, jossa sanotaan, että kämpän hinta on 445000 + remontista tulee päälle 1800e/m2 et siitä tulee yli 600 000 euroa.
Mä luen ilmoituksen, jossa sanotaan, että kämpän hinta on 445000 + remontista tulee päälle 1800e/m2 et siitä tulee yli 600 000 euroa.
Enkä rodellakaan maksaisi tuollaista hintaa, vaikka toka kämppä sekä sijainniltaan, pohjaltaan, että remontoinneiltaan oli muuten mieluisin. Helsingistä saa tuolla rahalla todella paljon kivampaakin. Ekan ja tokan kämpän sijainti ei miellyttänyt, ja asuntojen remppaamisesta tulisi iso lisälasku, samoin kuin yhtiöissä luultavasti tulossa olevista remonteista.
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7583803
Pääsisivät lapsetkin parempaan kouluun, kuin Lauttasaaressa.
Tuohon hintaan ostaisin esim. tämän
<a href="http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7583803" alt="http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7583803">http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7583803</a>Pääsisivät lapsetkin parempaan kouluun, kuin Lauttasaaressa.
Noi ap:n esittämät vaihtoehdot oli must ihan kammottavia.
en kyllä käsitä, miten taloyhtiö on voinut neuvotella noin järkyttävän hintaesin LVIS-saneerauksen vaikka siinä tehtäsiin jotain muutakin uusimista. Tulee mieleen, että asioita hoidetaan jotenkin huonosti. Meidän taloyhtiössä Helsingissä tehtiin putkiremppa 2009-2010 ja hinta oli n. 500e neliöltä vaikka samalla tehtiin muutakin, esim taloyhtiön saunat hienoiksi ja pesutupa. Onhan ne remppahinnat toki nousseetkin mutta jos noin paljon niin entistä ennakkoluuloisempi olen remontoimattomattomia kämppiä kohtaan.
Olen kolmosen kannalla ja siksi en edes alkuperäisessä viestissäni kommentoinut tämän putkirempan hintaa. Hakaniemessä olisi kiva asua. Käydä Hakaniemen hallissa ostoksilla, kahvilla, lounailla, torikahvilla, keskustaan nopeasti, kivat puistot. Kuppilaan voisi piipahtaa helposti kun lapsi nukkuu (isänsä toki jäisi vahtimaan) yhdelle kaakaolle. Ah minusta se olisi kiva paikka eikä iso tie vieressä haittaisi. Liikenteen meluun tottuu nopeasti. Tylsintä varmaan kaupungissä olisi saasteet mutta kai senkin kestäisi jos ei kestään perheessä tulisi asmaattista.