Kuinka huonosti pitää 1-2v lapsen olla puettu päiväunille, että paleltuu kuoliaaksi?
15 astetta pakkasta ja laitoin 1- ja 2-vuotiaat sisarukset ulos rattaisiin nukkumaan, koska siivosin kovaäänisesti sisällä. Ovat nukkuneet nyt vartin normaalia pidempään. Kuinka huonosti pitää olla puettu, että kuolee kylmyyteen nukkuessaan?
Niin ja siis kävin katsomassa äsken, elävät makuupusseissaan vielä. Kunhan pohdin.
Kommentit (19)
Jos sun todella pitää pohtia tälläsiä niin miksi nukutat ulkona?
Niiin? Mä siivosin kovaäänisesti vauvojenkin aikaan vaikka ne nukkuivat sisällä.
Oppivat nukkumaan hyvin vaikka ääniä kuuluisikin.
Kukaan tuskin tietää kaikille sopivaa vaatemäärää,enemmänkin aika ratkaisee.
tuskin ihan heti kuolee, mutta olis se nyt aika ikävää sekin, jos tarttis amputoida jäseniä.
ja meillä lapset nukkuneet sisällä vaikka on kuinka kova äänisesti siivottu.:D
palelluttaminen rattaissa. Heräävät kyllä kylmyyteen ennenkuin kuolevat.
Vakavasti ottaen, vaunuissa nukuttaminen on kyllä ihan varustelukysymys. Meillä on aina nukuttu rattaissa päikkärit, vaikka olisi miten kova pakkanen. No kylmintä on tainnut olla joku -28.
Talja alla, jääkarhun pussissa nukkuvat. Villasukat, lampaankarvatöppöset, sisävaatteet, villapuku, toppapuku, silkkinen kypärälakki ja "karvalakki" päässä. Kädet on hankalimmat, mutta onneksi nekin saa tuonne makuupussin sisälle piiloon. Villatumput ja nahkarukkaset on silloin riittävät. Harso isommillakin suuaukon edessä.
hiihtoretkelle Lapissa.
Pakkasilma ei ole kovin terveellinen pienten hengityselimistölle ja joillekin tuollainen ylimääräinen kova rasitus voi olla kohtalokas.
hiihtoretkelle Lapissa. Pakkasilma ei ole kovin terveellinen pienten hengityselimistölle ja joillekin tuollainen ylimääräinen kova rasitus voi olla kohtalokas.
Kätkytkuolema (=kuolema, jolle ei löytynyt selitystä), joka nyt vain sattui tapahtumaan siellä ahkiossa nukkuessa.
Pidin lämpömittaria vaunuissa; siellä lämpötila uskomattoman paljon korkeampi kuin ulkona. Peitin vaunut vielä huovalla.
päikkärit, koska ei yksinkertaisesti nukahda sisällä kuin tissille ja siihenkin niin kauaksi aikaa, kunnes siirrän pois sylistä. Ulkona nukkuu pari tuntia. Ei jaksa näitä "miksi nukutat ulkona senkin pässi, vauvasi ei totu meluun" -juttuja. kun ei nuku niin ei nuku!
Ap:lle: Meillä oli tänään vauva kylmällä sisäkuistilla, jossa oli -8 astetta. Vauvalla oli body, sukkahousut, collegehousut, paksu pitkähihainen, tumput, villasukat, kypärämyssy ja toppahaalari. Oli ihan lämmin kun otin sisään, nukkui tunnin. Nyt pistin uudelleen unille ja korvasin collegehousut ja pitkähihaisen villahaalarilla, koska ajattelin, että jos kuitenkin heräsi aiemmin kylmään kun nukkui niin vähän, vaikka olikin lämpimän tuntuinen... Saas nähdä!
Vaunuissa lampaantalja ja makuupussi.
Vauva 3,5kk.
ja meillä lapset nukkuneet sisällä vaikka on kuinka kova äänisesti siivottu.:D
Meillä vauva ei nukahda sisälle vaikka mitä tekisi. Herää heti kun laskee sylistä. Tule toki tänne hyvine kikkoinesi, jos vaikka saisit tämänkin yksilön nukkumaan sisällä. Arvostaisin.
Niiin? Mä siivosin kovaäänisesti vauvojenkin aikaan vaikka ne nukkuivat sisällä. Oppivat nukkumaan hyvin vaikka ääniä kuuluisikin. Kukaan tuskin tietää kaikille sopivaa vaatemäärää,enemmänkin aika ratkaisee.
Jostakin syystä se ei nuoremman kanssa onnistunutkaan.
Tämä nuorempi on samanlainen nukkuja kuin isänsä. Hänellä on keskimääräistä vähäisempi unentarve, ja hän herää pieniinkin ääniin.
Onneksi tosiaan isänsä on samanlainen. Herää nopeasti öisin hoitamaan heräilevää vauvaansa :)
Äärimmäinen lämpötila on kova rastitus kehittymättömälle hengityselimistölle.
Tuossa tietysti vaikutti myös se että joutui hengittämään suoraan kylmää ulkoilmaa, eikä ollut esim. vaunujen suojassa, jossa hengitysilma on yleensä vähän ympäristöä lämpimämpi.
hiihtoretkelle Lapissa. Pakkasilma ei ole kovin terveellinen pienten hengityselimistölle ja joillekin tuollainen ylimääräinen kova rasitus voi olla kohtalokas.
Kätkytkuolema (=kuolema, jolle ei löytynyt selitystä), joka nyt vain sattui tapahtumaan siellä ahkiossa nukkuessa.
Vaunut ovat tosi suojaisa paikka vauvan nukkua, tuuli ei pääse sisälle ja ilman lämpö vaunujen sisällä on korkeampi kuin ulkona. Jos arveluttaa, voi kokeeksi laittaa lämpömittarin sinne vaunuihin.
Se, että välillä kokeilee lapsen sormia on aika hyvä keino selvittää, onko tarpeeksi lämmin. Kädet eivät saa olla kylmät, eikä kyllä hikisetkään.
Raakaa pakkasilmaa pieni vauva ei kestä yhtä hyvin kuin isompi lapsi/aikuinen, mutta tässäkin ketjussa puhuttiin taaperoista.
hiihtoretkelle Lapissa.
Pakkasilma ei ole kovin terveellinen pienten hengityselimistölle ja joillekin tuollainen ylimääräinen kova rasitus voi olla kohtalokas.
Normaali, terve ja asiallisesti vaunuihin puettu vauva ei palellu. Ensin meneen kasvoista posket valkoisiksi ennen kuin on edes kunnolla kylmissään, jos ei ole suojaa.
Oliko Lapissa vauvansa palelluttaneet ulkomaalaisia? Ja kuoliko todella paleltumalla?
Jääkaudesta alkaen näiden kairojen asukkaat ovat enimmäkseen onnistuneet olemaan palelluttamatta lapsiaan.
eivätkä vieneet hiihtoretkille.
Ja nyt tässä sekoitetaan paleltumiskuolema (hypotermian kautta) ja muu pakkasen aiheuttama kuolema. Pakkanen laittaa keuhkot ja sydämen koville, vaarallista vauvoille, astmaatikoille, vanhuksille.
Ei ole järkevää nukuttaa ulkona kireissä pakkasissa. Ei sinne välttämättä palellu mutta miksi rasittaa ehdoin tahdoin pientä elimistöä?
http://yle.fi/uutiset/vauva_kuoli_hiihtoretkella_saariselalla/5710359
Ja jos kuolema olisi ollut vanhempien vika, olisivat saaneet varmaan syytteen kuolemantuottamuksesta. Silti en kyllä tajua, että 5kk ikäistä pitää joka paikassa raahata mukana. Just sitä tyyppiä vanhempia että "ei meidän Nicon syntymä muuttanut mitään, ihan voidaan mennä kuin ennenkin, siinä se mukana kulkee". Kun isi ja äiti haluu.
Miksi te jankkaatte jostain pikkuvauvasta kun ap:n lapset ovat taaperoikäisiä?
Jos sun todella pitää pohtia tälläsiä niin miksi nukutat ulkona?