Mihin kiekkoseuraan lapsi pääkaupunkiseudulla
Kommentit (4)
on perinteinen ja hyvämaineinen kasvattajaseura, olemme erittäin tyytyväisiä heidän toimintaansa. Meillä samanikäinen kiekkoilijanalku.
Seuran valintaan vaikuttaa mielestäni aika paljon asuinpaikka, eri puolilla kaupunkia on eri seurat. Itse en laittaisi pientä HIFKiin tai Jokereihin, liian kovaa kilpailua jo ihan pienillä.
Loistava kiekkokoulu ja hyvät joukkueet. Pitkäikäinen seura.
Isot menestyvät seurat maksattavat isompien junioreiden maksuja pienemmillä. 6-vuotiaan maksut ovat kaikissa seuroissa vielä kohtuulliset, mutta ota selvää mitä ne ovat muutaman vuoden kuluttua. Etenkin jos on tarkoitus jatkaa harrastusta pidemmälle.
Jos haluatte vaan oppia luistelemaan niin silloin tuskin on mitään eroa missä harjoittelee kunhan on hyvät ajat ja halli kodin lähellä. Kannatta käydä katsomassa seuran harjoituksia ja vaikka jututtaa pelaajien vanhempia ennen päätöksen tekoa.
kuin nämä Liigassakin pelaavat, niin suosittelen sellaista, jossa noudatetaan NuorenSuomen sääntöjä, mutta ei ole hirveästi väkeä.
useasti nämä joukkueet , jotka ovat suurimpia, ovat myös suosituimpia, ja niissä luonnollisesti harjoitus- ja peliaikaa tulee vähemmän, kuin pienemmissä seuroissa.
Toki taas asian kääntöpuoli on se, että nämä isoimmat joukkueet taas sitten monesti saavat ne parhaat harjoitusajat (jos on sama harjoituspaikka).