Tekevätkö meikkaaminen, alkoholinkäyttö ja muotivaatteet nuoresta kypsemmän?
Näin moni aikuinen tuntuu ajattelevan. Vastaavasti meikkaamaton, raitis, maailmankirjallisuutta lukeva älykkö mielletään lapselliseksi.
Yli 40-vuotiaiden aikuisten puheista olen tällaisia mielipiteitä kuullut.
Kommentit (4)
Ne jotka menevät mukaan trendeihin ovat tajunneet tämän maailman menon ja vaatimukset.
ja se vaikuttaa ko henkilön mielipiteisiin
Tuolta minusta ainakin tuntui joidenkin aikuisten naisten takia. Kerrankin joku oikein kummasteli enkö TODELLAKAAN meikkaa YHTÄÄN. Vastasin ivallisesti että olen kiinnostuneempi kirjallisuudesta. Tähän vastattiin: "Se vaihe tulee siis sinulle sitten vähän myöhemmin." Eli tarkoitus oli varmaan osoittaa että olen jotenkin kehityksestä jäljessä.
Siis aivan kuin se meikkaaminen olisi joku merkki älyllisestä kehityksestä, toisin kuin kiinnostus kirjallisuuteen. No, nyt olen itse keski-ikäinen, enkä kovinkaan monen aikuisen kanssa voi keskustella kirjoista. Lukeminen on mälsää, mutta meikkaus ja biletys on kivaa. Jeejee.
Tässä kohtaa haluaisinkin kiittää kaikkia ihmisiä, jotka pidätte kirja-blogeja. Olette henkireikäni tässä sivistymättömässä universumissa.
Minusta kypsä ja lapsellinen eivät ole vastakohtia. En kutsuisi meikkejä ja alkoholia käyttävää nuorta välttämättä kummaksikaan.