Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minkäikäinen lapsi vaunujen seisomalaudalle?

Vierailija
22.11.2012 |

Minkä ikäisenä lapsenne on ollut tarpeeksi iso seisomaan seisomalaudalla?

Meillä poika nyt reilun vuoden ikäinen ja olen nyt raskaana viikolla 8. Onko järkevin vaihtoehto ostaa sisarusvaunut? Poika noin 2 kun vauva syntyy.. 2 vuotias on varmaan liian pieni vielä seisomalaudalle?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mekin mietittiin etukäteen kaksostenrattaita, mutta ne ei olisi kunnolla mahtunut varastoon sisään ja katsotiin miten seisomalaudan kanssa onnistuu.

meillä vanhempi oli 1 v 7 kk nuoremman syntyessä, ja hyvin seisoi seisomalaudalla :). Ja oli tosi ylpeä omasta paikastaan! Tosin aluksi ei kuljettu pitkiä matkoa ( max 500 metriä kylään / puistoon). Reilu kaksi vuotiaana seiso sitten kilometrin tai parikin.

Ja meillä oli auto aina tarvittaessa käytössä, noin pienen seisojan kanssa en olisi esim. busseihin lähtenyt.

Vierailija
2/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että mitenköhän meijän villikkoesikoinen seisomlaudalla käyttäytyy. Tilanne on se, että meille on tulossa kaksoset, joten tuplarattaat on pakollinen hanke. Ollaan sitten suunniteltu, että onnistuisko ton seisomalaudan käyttö ja kannattaako varuiksi olla uhmisvaljaat?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kantoreppu, niin voit tarvittaessa kantaa isompaa välillä. Meillä oli suunnilleen sama tilanne, ja kyllästyin seisomalaudan kömpelyyteen aika nopeasti, etenkin talvisaikaan. Yleensä esikoinen siis käveli tai sitten otin selkään reppuun, kun ei enää jaksanut.



Sitten kun vauva jo istuu, niin tavallisissakin kuomurattaissa mahtuu hyvin kaksi istumaan peräkkäin, kun laittaa selkänojan alas.

Vierailija
4/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seisomalauta oli käytössä satunnaisesti ja lapsi osasi siinä vallan mainiosti seistä. Käytettiin sitä tosi jo ennen toisen lapsen syntymää. Koska lauta kuitenkin oli koliseva ja teki vaunuista raskaammat työntää ja oli osin äidin jalkojen tiellä, useimmin matkustimme niin, että



* Esikoinen istui vaunun jalkaritilällä (se vastasyntynyt ei tarvitse pehmeän vaununkopan koko pituutta)

* esikoinen seisoi ala-asennossa olevan jalkaritilän reunalla ja piti vaunun työntöaisasta kiinni

* esikoinen seisoi vaunun sivussa pyörien välissä kulkevan raudan päällä (tähän halusi itse ja hyvin siinä pysyikin. Maaseudulla ja pyöräteillä ihan ok onnistui.)

* kun kuopuskin osasi istua, istuivat yhdistelmissä peräkkäin (matkoilla mentiin näin vielä kun lapset olivat 1,5 ja 3,5 v. Muutoin ei esikoinen ole rattaisiin kolme täytettyään suostunutkaan).



Sisarusrattaiden sijaan suosin siis kestäviä yhdistelmävaunuja. Matkarattaista myös Peg peregon plikoissa on kiinteänä ihan kelvollinen seisomalauta, joka kuitekin toimii vain kun kyydissä ollaan istuma-asennossa.

Vierailija
5/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

seisomalaudan käyttö, ikäeroa kaksi vuotta. Siinä vaiheessa lapsilla oli keskenään tosi hauskaa, kun pienempi alkoi istua, höpöttivät omia juttujaan kasvot vastakkain, toinen seisoi, toinen istui. Ja vuoden iästä lähtien pienempi pyrki myös seisomaan :))

Vierailija
6/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millainen käyttötarve rattailla on. Jos teillä on paljon menoja ja liikutte pääsääntöisesti jalkaisin, niin voi olla raskasta seisoa tai kävellä. Mutta jos vaunuja pääasiassa käyttää lähileikkipaikalla käyntiin tai lähikaupassa asiointiin, niin lauta riittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä me ei sit ostetakkaan tuplia! :)

Tai ei ainakaan ennakkoon, vaan tarpeen vaatiessa.

Vierailija
8/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo vähän alle kaksivuotiaana. Pidempiä matkoja ei vielä sen ikäinen jaksa siinä olla, mutta 2,5-vuotiaana on jo useamman kilometrin matkat taittuneet seisomalaudalla ja välillä kävellen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä oli esikoinen vajaa 2v, kun siirtyi laudalle. Jos tultiin kerhosta kotiin niin alkoi häntä väsyttää ja laitoin silloin istumaan sille laudalle, jalat tavarakoriin ja rengasliina selkänojaksi (pylly pitää olla toisen reunan päällä). Siinä näytti olevan hyvä nukkua. Sitten jos väsyttää niin ainakin isommissa vaunuissa (ihan tavalliset siis, mutta ei niitä pieniä malleja) mahtuu istumaan sen vauvan eteen (jalkatuelle siis) ihan hyvin jos on pehmeä kantokoppa. Jos on riskinä, että lunta tulee niin hommaa kunnollinen lauta eikä niitä perus pienirenkaisia. Ne ei kulje hangessa.

Vierailija
10/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

1-2 -vuotiaalle laittaisin sisaristuimen. Tuon seisomalaudan kanssa on vähän kömpelö liikkua, se tulee omien jalkojen eteen. Sisaristuin olisi kätevämpi, jos lapsi vielä sellaiseen mahtuu. Talvella pulkka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
22.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsilla ikäeroa 1 v 10 kk. Kokeiltiin ensin elämää seisomalaudan kanssa ja se toimi ihan ok. Sain ostettua laudan käytettynä naapurilta, merkiltään Lascal Kiddy Board. Ihan toimiva, mutta jos lautailu olisi lähtenyt sujumaan olisin hankkinut Teutonian laudan ilmakumirekailla. Hintava, mutta todella hyvä peli.



Lähipuistosta jaksoi kotiinlähtö-haluttoman lapsen kantaakin ja työntää samalla vaunuja. Toisinaan myös otin vauvan kantoliinaan ja taapero pääsi kärryihin.



Mihinkään pidemmälle en uskaltanut/jaksanut lähteä, kun jo kotimatkalla kerhosta, matkaa vajaa kilometri, tuli hyvin usein itku-potku-väsy.





Kun vauva oli 3 kk niin hankimme Mountain Buggy Duetit. Maailma laajeni silmissä. Käyn lasten kanssa nykyään usein parin kilometrin päässä keskustassa kaupoissa. Lisäksi vaunut mahtuvat jopa Toyota Yariksen takakonttiin, pikalukolla olevat takapyörän pitää vain irrottaa. Eli ne on helppo ottaa mukaan jos lähtee jonnekin kaummas. Kohta kiesit lähtevät mukaamme kaupunkilomalle Eurooppaan.



Jos et nyt osaa jo selkeästi sanoa ettei vanhemmasta lapsesta ole lautailijaksi, niin odota rauhassa. Yritä hankkia halpa käytetty lauta ja tai lainaa sellainen, jotta pääsette kokeilemaan lautailua.



Jos tykkäät lenkkeillä vaunujen kanssa, niin lauta ei sovellut siihen eikä mielestäni muutenkaan toistuviin pitkiin matkoihin, koska se on työntäjän jaloissa. Mikäli ei edelleenkään halua tuplia niin kannattaa tutkia löytyisikö sisarístuinta. Emmaljungalla on oma, joka ei taida käydä muiden valmistjien vaunuihin. Jossain lastentarvikkeiden nettikaupassa olen nähnyt jonkun universaali-mallin, hita oli muistaakseni jotain 50-70 €.