Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jeesus elää aina! Ateistit on tyhmiä!

Vierailija
15.07.2012 |

Ateistit eivät tajua, että järjellä ja tieteellä ei pystytä todistamaan ikuna uskon asioita ja sen takia niitä ei ole? Ei ole Jumalaa, koska viisari ei niin osoita???



Sen voin aikuisena uskoon tulleena sanoa, että silloin kun Jeesus tulee takaisin, sen tulevat tietämään kaikki ihmiset päällä maan, mutta sitä ennen on vaan kutsumus:)



Saa pitää satukirjana ja hukkua, toisaalta tajuta, että onkin maailman viisain kirja, rakkauden kirja ja sitä kun noudattaa, niin elämä sujuu.



Jokainen tekee oman valintansa toki...

Kommentit (51)

Vierailija
1/51 |
15.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitos, tuo pisti sopivasti unettamaan.

Vierailija
2/51 |
15.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäpä mieltä olet meistä, jotka olemme luopuneet uskosta? Olin ennen uudestisyntynyt, uskovien kasteella käynyt ja armolahjoja käyttävä uskovainen. Sitten rupesin kyseenalaistamaan ja kuuntelemaan omaa järkeäni. Nykyisin olen agnostikko.



Olenko minä ap:n mielestä tyhmä, kuten ateistit, vai olenko pelkästään hullu?



Ystävällismielinen neuvo: Ei kannata haukkua ihmisiä tyhmiksi. Se on kielletty raamatussakin. Jeesus kielsi sen. Lisäksi - järjellä ajateltuna - tyhmäksi haukkuminen ei ole kauhean hyvä aloitus, mikäli haluaa evankelioida.



AP, onko pelko hyvä motiivi olla uskossa? Pelotteletko meitä Jeesuksen toisella tulemisella tai helvetillä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/51 |
15.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitos, tuo pisti sopivasti unettamaan.

Jos rakastat materiaa, olet tuhoa oma!!

Vierailija
4/51 |
15.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäpä mieltä olet meistä, jotka olemme luopuneet uskosta? Olin ennen uudestisyntynyt, uskovien kasteella käynyt ja armolahjoja käyttävä uskovainen. Sitten rupesin kyseenalaistamaan ja kuuntelemaan omaa järkeäni. Nykyisin olen agnostikko. Olenko minä ap:n mielestä tyhmä, kuten ateistit, vai olenko pelkästään hullu? Ystävällismielinen neuvo: Ei kannata haukkua ihmisiä tyhmiksi. Se on kielletty raamatussakin. Jeesus kielsi sen. Lisäksi - järjellä ajateltuna - tyhmäksi haukkuminen ei ole kauhean hyvä aloitus, mikäli haluaa evankelioida. AP, onko pelko hyvä motiivi olla uskossa? Pelotteletko meitä Jeesuksen toisella tulemisella tai helvetillä?

jos olet käynyt kasteella uskosi merkiksi, olet tehnyt sen vääristä syistä, jonka tiedät itsekin!

Vierailija
5/51 |
15.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärtänyt näitä:



1. Kannattaa tulla usoon, kun on varma siitä.

(Mistä SIITÄ?)



2. Jos olet käynyt kasteella...vääristä syistä, jonka tiedät itsekin.

(Eli oletko lapsikasteen kannattaja vai mitä?)



AP, sinulla on hiukan huono ulosanti. Mitä tahdot sanoa?

Vierailija
6/51 |
15.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärtänyt näitä: 1. Kannattaa tulla usoon, kun on varma siitä. (Mistä SIITÄ?) 2. Jos olet käynyt kasteella...vääristä syistä, jonka tiedät itsekin. (Eli oletko lapsikasteen kannattaja vai mitä?) AP, sinulla on hiukan huono ulosanti. Mitä tahdot sanoa?

Onko selvää vai epäselvää?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/51 |
15.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko selvää vai epäselvää?

Sovitaan sit silleen.

Olen muuten paljon tasapainoisempi ilman uskoa kuin uskossa ollessani. Saatanako tämän mielenrauhan mulle on lahjoittanut?

Niin ja se kysymyseni meni seuraavasti:

olemmeko me agnostikotkin tyhmiä kuten ateistit?

Vierailija
8/51 |
15.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat joko pirun yksinkertaisia tai sitten tärähtäneitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/51 |
15.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tekipyhimmät ja moukkamaisimmat ovat uskovaisia. Sivistys ja hyvä käytös menee alas vessanpöntöstä Jeesustelun kanssa.

Vierailija
10/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hahahahaha :D uskonto=vastaus ihmisen luontaiseen tarpeeseen uskoa merkitykseen omassa elämässään :D ihana ajatus, mutta esimerkiksi mitä eroa on ihmisen ja eläimen välillä. Ei mitään ihmien älykkyys on vain suurempi. Peura ei tarvitse elämälleen tarkoitusta se voi  elää silti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä uskon ilmastonmuutokseen, ihmisen ja hiilidioksidin aiheuttamaan ilmastonlämpenemiseen, lumettomiin talviin ja 6 metrin meren pinnan nousuun.

Leo Tras

Vierailija
12/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Islam on ainoa oikea uskonto. Kristityt ovat vääräuskoisia pakanoita, jotka on tuhottava. Allah on suurin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä en ymmärrä, että miksi uskovaiset paasaavat "ateistien oman uskon julistamisesta". Ateismihan ei ole uskonto; ei ole mitään pyhää olentoa tai asiaa jota julistaa. Ja on totta, että missä tahansa asiassa on olemassa niitä ns. järkeviä ihmisiä, ja sitten niitä ääripäitä, jotka sotkevat "muun maailman" näkemyksen ko. ihmisryhmästä.

Asia, jota en myöskään ymmärrä, on uskovaisten kova taipumus saarnata ja huutaa uskonnottomille kadotuksesta ja helvetistä. Otetaanpa asiaan toinen näkökulma:

Kuinka moni teistä on onnistunut viikinkiretkillään? Kuinka moni on tehnyt ukkosen jumalan onnelliseksi? Kai tiedätte, että ette pääse Valhallaan, jos ette ole olleet aitoja viikinkejä?

Niin.

Juuri tämän takia meidän uskonnottomien mieltä ei tuo "kadotuksenne" paina, koska emme siihen usko. Ette tekään usko Valhallaan. Me emme usko taivaaseen/helvettiin. Yhtä paljon se pelottaa.

Toki uskovaisissa on paljon järkeviä, ja se äänekkäin ryhmä on aina se näkyvin, mutta muistakaa myös kunnioittaa meitä toisinajattelijoita kun seuraavan kerran tuomitsette ihmisiä. Moraalikäsityksen ja ihmisyyden saa muualtakin kuin Raamatusta; olemalla ihmisiksi.

Vierailija
14/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.07.2012 klo 02:17"]

Ateistit eivät tajua, että järjellä ja tieteellä ei pystytä todistamaan ikuna uskon asioita ja sen takia niitä ei ole? Ei ole Jumalaa, koska viisari ei niin osoita???[/quote]

minäkin olin ennen ateismi mutta sitten todistin että kyllä minulla viisari värähtää aina kun näen JEESUS KRISTU:ksen ja olenhan TIEDE-mies

eikö tämä riitä todisteeksi teille!

halleluujaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On olemassa idiootteja, tosi-idiootteja ja uskovaiset.

Vierailija
16/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taas hyvä todiste siitä kuinka suvaitsemattomia uskikset ovat. Minä olen ateisti ja minun puolesta ihmiset saavat uskoa mihin haluavat. Minä en jumaliin usko, mutta en tule tännekään haukkumaan heitä, mutta ilmeisesti pitäisi.

Uskikset ovat sen verran jääräpäisiä, että vänkäys on turhaa. Tieteessäkin asiat voivat muuttua ja jo pitkään voimassa olleita teorioita saa ja tuleekin kyseenalaistaa, mikäli asiaan löytyy uusia todisteita. Uskiksilla ei ole mitään muuta näkemystä kuin raamatun ajatukset. Kaikki vaikeammat pohdinnat kuitataan sanomalla, että se nyt vain on jumalan tahto. Mielestäni jumalat on kehitetty, koska asioita ei ymmärretty. Ja samalla voitiin pelotella ja pitää alempi kasti kurissa. Uskontoja on käytetty syynä joukkomurhiin ja onhan kirkko tehnyt historian aikana kaikkensa, että tiedemiehet olisi saatu vaietettua. 

Vierailija
17/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljonkos oli kynttilöitä Jessen kakussa viime syntsillä? Eikö ala olla jo ikämies?

Vierailija
18/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.06.2013 klo 07:08"]Islam on ainoa oikea uskonto. Kristityt ovat vääräuskoisia pakanoita, jotka on tuhottava. Allah on suurin.[/quote] allahia ei ole olemassa.on saatana jota ihmiset palvoo.se on kyllä olemassa.ilmestyy millon minäkin hahmona.se vihaa myös teitä. Saatana on käärme joka alusta asti on valehdellut. Nyt se valehtelee että hänen seuraajistaan hän pitää huolen mutta jeesusta seuraaville käy huonosti.asia on toisin päin.usko tämä oman sielusi ja perheesi tähden edes,että säästytte saatanan suunnitelmalta joka on tappaa tuhota ja varastaa.

 

 

Vierailija
19/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, oletko ajatellut ettei paasaamisesi ole mitenkään hyvää mainosta uskonnollesi?

Miksi kukaan haluaisi alkaa samanlaiseksi kuin sinä? Jos taivaassa on sinunlaisiasi enemmänkin, olen iloinen jos en joudu sinne.

Vierailija
20/51 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.07.2012 klo 02:17"]

Ateistit eivät tajua, että järjellä ja tieteellä ei pystytä todistamaan ikuna uskon asioita ja sen takia niitä ei ole?

[/quote]

Ei uskon asioita tarvitse todistaa vääräksi. Tieteessä todistamisen taakka on aina väitteen/teorian esittäjän harteilla. Eivätkä uskovaiset ole esittäneet yhtään pitävää todistetta jumalan olemassaolosta. Tieteen näkökulmasta siis case closed.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme viisi