Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yrjö Laakkonen rikkoi vuoden sakkoennätyksen - 36 464 euroa

Vierailija
30.08.2012 |

http://www.karjalainen.fi/fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/11654-yr…





Liikemies Yrjö Laakkonen ajoi viime lauantaina Heinäveden ja Liperin välillä 80 kilometrin tuntinopeusrajoitusalueella poliisin tutkaan 114 kilometrin tuntinopeudella. Ylinopeudesta hänelle kirjattiin 16 päiväsakkoa eli 36 464 euroa. Syyttäjä ei vielä ole vahvistanut sakkoa.



Laakkosen saama sakko on Suomen suurin tänä vuonna määrätty liikennerikkomussakko. Kakkossijalle jää Elisan toimitusjohtajan Veli-Matti Mattilan toukokuussa saama 29 340 euron sakko. Mattilan sakosta uutisoi tänään Iltalehti.



-? Luulin, että alueella on sadan kilometrin nopeusrajoitus, Laakkonen kommentoi.

Laakkonen pitää suurta sakkoaan "laillisena ryöstönä".



-? Poliisikin sanoi, että sakko on hänen vuosipalkkansa suuruinen. Sakko on mielestäni kohtuuton.



Yrjö Laakkonen muistuttaa, ettei hän ole saanut ylinopeussakkoja seitsemään vuoteen.

Yrjö Laakkonen on merkittävimpiä omistajia Pohjois-Karjalan kirjapaino -konsernissa, johon kuuluu myös sanomalehti Karjalainen.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ihan oikeutetusti.

kirjattiin 16 päiväsakkoa eli 36 464 euroa.



Jos aijais kännissä jonkun ihmisen hengiltä niin tuomio olis vähemmän. ?!

Vierailija
2/5 |
30.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sakkojen pitäisi olla saman suuruisia kaikille.

Näin kaikkia kohdeltaisiin tasa-arvoisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Luulin, että alueella on sadan kilometrin nopeusrajoitus, Laakkonen kommentoi.

Tällaiset luulijat pitäisi asettaa ajokieltoon. Silmälääkärin ja geriatrin puoltavan lausunnon jälkeen autokouluun ja inssiajo. Voisi alkaa sen jälkeen vähän kiinnostamaan sitten tarkkaivaisuus liikenteessä.

Vierailija
4/5 |
30.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

eihän tollasissa sakoissa ole mitään järkeä 36 k€ sakkoa jostain muutaman kympin ylinopeudesta. Toki kaikkien saamattomien punikkiluusereiden mielestä liian pieni summa.

Kaiffari olisi vasemmiston sankari, jos lopettaisi kaikenlaisen yrittämisen ja alkaisi elelemään pelkästään yhteiskunnan tuilla. Silloin voi uhriutua ja keskittyä valittamaan, että miksi en saa enemmän vastikkeetonta rahaa

Vierailija
5/5 |
01.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikilta autoilijoilta jää joskus liikennemerkkejä huomaamatta. Jokainen autoilija tietää tämän.

36 tonnia on kohtuuton summa rikkomuksesta, joka on ilmeisesti ollut vahinko ja jossa ei ole edes uhria.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi yhdeksän