Nyt jos koskaan kannattaa ottaa asuntolainaa!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288493458873.html?pos=ok-nln
Erityisen hyvä tilanne on niillä jotka ovat päässeet lainan maksussa hyvään alkuun. Inflaatio hoitelee loput.
Kommentit (9)
Me just otetaan uutta asuntolainaa, mutta marginaalit on ihan hullut. 1,5 jos haluaa 3kk euriborilla lainan. Halvin tarjous 0,96, joka on kolminkertainen nykyisen asuntolainan marginaaliin verrattuna.
Ei kyllä olis kai kannattanut.
Me just otetaan uutta asuntolainaa, mutta marginaalit on ihan hullut. 1,5 jos haluaa 3kk euriborilla lainan. Halvin tarjous 0,96, joka on kolminkertainen nykyisen asuntolainan marginaaliin verrattuna.
Ei kyllä olis kai kannattanut.
jos nimittäin tarvitsee itselleen kodin. Laina-ajat ovat niin pitkiä, että korkotason ja inflaation arvaileminen koko ajalle on ihan turhaa. Vuonna 2022 ne voivat olla melkein mitä tahansa.
Inflaatio syö palkan. Ruoka, vaatteet ja vastike maksavat joka vuosi enemmän. Samaan aikaan lainan korko nousee ja maksueriä on pakko nostaa.
jotkut luulevat, että mahdollinen tuleva inflaatio syö lainan pois. Tää on osatotuus, koska palkat eivät nouse samaa rataa, niinpä kokonaistulos ei useimmilla ole sen kummempi kuin ennenkään.
Ja näinä aikoina lainanotto on riski jokaiselle, jolla on riski menettää työnsä. Eli aika monilla.
Elämme aikoja, jolloin jälleen kerran taloustilanne hyödyttää eniten niitä, joilla on vähiten riskejä ja eniten varallisuutta jo ennestään.
Muilla voi käydä hyvä tsägä, tai sitten huono.
Inflaatio ei syö lainoja enää samalla tavalla kuin joskus 1970-luvulla. Moni tollo uskoo tähän.
miten se inlaatio käytännössä söisi lainaa?
Mitä tuo inlaatio tarkoittaa asuntolainan omistajan kannalta?
syö velan korkoja. Sen takia talletusten omistajia puolestaan harmittaa, koska sama inflaatio syö myös niitä korkoja joita haluaisi saada siitä hyvästä että pitää rahaa pankissa.
Sellaiselle, jolla inflaatio syö sekä oman velan että omien talletusten korkoja, riemu inflaatiosta on hölmöläisen hommoo. Etenkin kun inflaatio tarkoittaa yleensä samaan aikaan kehnoa taloustilannetta ja suurempaa työttömyysuhkaa.
Aina kannattaa ottaa lainaa, ja mitä enemmän, sitä parempi. Ap taitaa olla kiinteistövälittäjä.