Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi 2-vuotias ei jää nukkumaan koskaan sovinnolla?

Vierailija
03.07.2012 |

Ilmeisesti on jo ehdollistunut siihen, että aina pitää korottaa sille ääntään ja joku riita kehitellä ennen kuin uskoo ja jää edes hetkeksi sänkyynsä että uni voi tulla. Tätä saattaa edeltää vaikka tunnin kissa hiiri -leikki, että palautetaan hänet sänkyynsä sanaakaan sanomatta eikä silti nukahtaminen käy kuin Supernannyssa. Ja kokeiltu on 3 kk.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nukkuuko liian pitkät päikkärit tai liian myöhään? Meillä kaikilta kolmella päikkärit on alkanu vaikuttamaan iltaunisuuteen 2 v ikäisinä.

Vierailija
2/3 |
03.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toi sun kirjotukses ap ei anna mulle paljon lohtua... Nyt on nimittäin kolmas ilta menossa, kun vien lasta aika monta kertaa takaisin sänkyynsä nukahtamaan itse.



Tähän asti on tehty niin, että jompi kumpi vanhemmista, useimmiten minä, äiti, on jäänyt lapsen sänkyyn viereen nukuttamaan.



Mutta nyt minulle tuli mitta täyteen. Useimiten minä nukahdin itsekin siihen viereen, ja se on aikas ärsyttävää kammeta itsensä sieltä vielä ylös ja kuvitella saavansa jotain aikaiseksi.



Jos yli kolmekin kuukautta tähän menee, niin huh, huh!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

epäilen minäkin. Meillä jätettiin miehen pojalta päikkärit pois aika tarkkaan 2-vuotiaana. Pari päivää meni väsyneenä ja edelleen (2v10kk) nukahtelee välillä päivisin sohvalle telkkarin ääreen, mutta jos nukkuu päikkärit niin illalla kukutaan puoleenyöhön.



Meillä tosin nukutetaan lapset siten, että mies istuskelee samassa huoneessa niin kauan, että uni tulee. Auttaa ainakin siihen, että huoneessa ollaan ensinnäkin hiljaa eikä sängystä päästä pomppimaan ylös. Ongelmaksi tosin on tämäkin muodostumassa, että aina pitää olla siinä vieressä, mutta toistaiseksi parempi näin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä seitsemän